Każdy dzień na szlaku pozwala poznać dziką i milczącą naturę najbardziej oddalonych na południe Dolomitów. Otoczona koroną ostrych szczytów Altopiano delle Pale di San Martino, to obszar „skalnej pustyni” o powierzchni 50 kilometrów kwadratowych. Prawie codziennie odcinkami łatwych szlaków zabezpieczonych w metalowe poręczówki wznosi się i opada w niewypowiedzianym pięknie kontrastów. Tajemnicza przestrzeń lodowca, który tonie w lustrze szmaragdowego jeziora, to dodatkowa atrakcja marszu. Delektujmy się czarem wąwozów i szczelin, gdzie wybijają źródła krystalicznej wody. Kierunek bystrego potoku w kanionie Gares wytycza szlak niezapomnianych emocji zakończonych bryzą 80 metrowego wodospadu. Doliny Gares, Venegiotta i Canali, koją magią barwnej flory i zapachem górskich bacówek. Wdzięczny i dźwięczny jest szczyt Mulaz. Jego wierzchołek zwieńczony mosiężnym dzwonkiem podkreśla tą piękną chwilę widoku na całe Dolomity. Program ten dedykowany jest dla wszystkich miłośników gór, fotografii i pleneru. Zdarza się, że ktoś nie radzi sobie z realizacją założeń programowych i dlatego zawsze jest jakaś alternatywa na miejscu, która pozwoli korzystać z tego miejsca i czuć się szczęśliwym, bo przecież piękne są chwile.

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2.

Przyjazd w godzinach południowych do San Martino di Castrozza (1450 m n.p.m.). Miasteczko położone u podnóża grupy górskiej Dolomitów Pale di San Martino, jednej z najbardziej spektakularnej części Alp. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.

Dzień 3.

Śniadanie. Przejazd autokarem na Passo Rolle (1980 m n.p.m.). Podejście szlakiem z pozostałościami fortyfikacji z czasów I wojny światowej na Cima Cavallazza (2324 m n.p.m.). Widać stąd grupę Pale di San Martino oraz Lagorai, który jest najdłuższym łańcuchem górskim w regionie Trentino. Następnie zejście do urzekających alpejskich jezior Colbricon (2000 m n.p.m.) i schroniska o tej samej nazwie. Zejście do Malga Ces (1670 m n.p.m.) i do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 350 m, zejście 870 m.

Dzień 4.

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wjazd kolejką linową na Col Verde i dalej na przełęcz Rosetta (2572 m n.p.m.), skąd rozciąga się płaski masyw skalny Altopiano delle Pale di San Martino. Dojście szlakiem przez pofałdowany płaskowyż do przełęczy Passo Pradidali Basso (2658 m n.p.m.), a następnie obok jeziora Fradusta w dolinę Pradidali, gdzie między strzelistymi szczytami przecinając piarżysko dochodzi się do schroniska Pradidali (2278 m n.p.m.) otoczonego koroną szczytów: Cima Canali, Pala di San Martino, Sass Maor, Cima Pradidali, Wilma, Immink. Dalej podejście do przełęczy Passo di Ball (2443 m n.p.m.) i zejście doliną Val di Roda u podnóża szczytu Pala di San Martino. Najpierw pokonując ubezpieczone metalową liną odcinki skalnego szlaku, a następnie łatwym leśnym szlakiem do San Martino di Castrozza. Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 8 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 665 m, zejście 1000 m.

Dzień 5.

Śniadanie. Przejazd autokarem przez przełęcz Passo Rolle (1980 m n.p.m.) do przełęczy Passo Valles (2031 m n.p.m.). Wygodna ścieżka kręcąc u podnóża szczytu Mulaz prowadzi do przełęczy Venagia i Venegiotta. Dalej eksponowanym szlakiem do przełęczy Fochet di Focobon (2230 m n.p.m.), z której rozciąga się widok na miasto Falcade i centralne Dolomity. Zejście górną doliną Valle Focobon do wysokiej hali, skąd prowadzi w górę ubezpieczony metalowymi linami szlak do przełęczy Passo Arduini i schroniska Rifuggio Mulaz (2571 m n.p.m.). Widać stąd północne szczyty grupy Pale di San Martino. Podejście na przełęcz Passo Mulaz i dalej przecinając piarżysko na szczyt Mulaz (2906 m n.p.m.), zwieńczony mosiężnym dzwonkiem. Zejście malowniczą doliną Val Venegia mijając bacówki Veneggiota i Venegia do miejsca Pian dei Casoni (1671 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 8-9 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 900 m, zejście 1200 m.

Dzień 6.

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wjazd kolejką linową na Col Verde i dalej na przełęcz Rosetta (2572 m n.p.m.). Przejście szlakiem z przełęczy Rosetta do przełęczy Bettega (2650 m n.p.m.) i dalej doliną Valle Cantoni na przełęcz Travignolo (2925 m n.p.m.), skąd schodzi wąski lodowiec Travignolo. Następnie szlak prowadzi trawersem do ostatecznego podejścia na skalistą grań i wierzchołek szczytu Cima Vezzana (3192 m n.p.m.), który jest najwyższym szczytem grupy Pale di San Martino. Widać stąd olbrzymią powierzchnię płaskowyżu oraz przestrzeń szczytów i dolin Dolomitów. Zejście tą samą trasą. Zjazd kolejką linową do San Martino di Castrozza. Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 8 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 800 m, zejście 800 m.

Dzień 7.

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Przejście leśnym szlakiem doliną Val di Roda do podstawy Cadin di Sora Ronz. U podnóża pionowej ściany Lasta Moia zaczyna się podejście ubezpieczonym w liny szlakiem, który prowadzi do schroniska Rifugio Al Velo (2358 m n.p.m.). Podziwiać można stąd przepiękną rzeźbę szczytów Cima della Madonna i Sass Maor. Powrót do schroniska Al Velo. Zejście szlakiem u podstawy szczytu Velo della Madonna, a następnie leśnym szlakiem dojście do San Martino di Castrozza. Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 8 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 900 m, zejście 900 m.

Dzień 8.

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wjazd kolejką linową na Col Verde i dalej na przełęcz Rosetta (2572 m n.p.m.). Przejście płaskowyżem Altopiano delle Pale di San Martino w kierunku Forcella del Miel (2520 m n.p.m.). Z panoramicznego miejsca nad Doliną Val D’Angheraz widać łańcuch dell’Agner najdłuższych pionowych ścian Dolomitów Pale di San Lucano. Zejście w dół odkrywa widoczną barierę koralową byłego morza z kontrastującymi pokładami wulkanicznymi prowadząc przez Valbona do krzyżówki szlaków Viaz del Bus. Następnie około 20 minutowe podejście do łatwej ferratki, która prowadzi w dół do Pian delle Comelle, położonego między gigantycznymi ścianami szczytów. Zawężająca się dolina Val delle Comelle tworzy kanion, w którym łatwa ferrata wzdłuż strumieni górskich wiedzie w dół do 80 metrowego wodospadu Cascata di Gares. Dalej zejście leśnym szlakiem do schroniska Capanna Cima Comelle (1333 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 300 m, zejście 1250 m.

Dzień 9.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Bolzano, otoczonej górami stolicy prowincji Górna Adyga. Spacer po centrum miasta o charakterystycznej włosko-tyrolskiej atmosferze: Piazza Walter, Piazza Erbe, Via dei Portici. Czas wolny. Powrót do autokaru i wyjazd do kraju. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 10.

Przyjazd do kraju.

Cena zawiera:

  • 7 noclegów w hotelu Park Hotel Miramonti*** www.hotelmiramonti.tn.it w 2–3-osobowych pokojach z łazienką i telewizorem;
  • wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (wybór menu, bufet sałatkowy i deser);
  • opiekę pilota;
  • przejazd komfortowym autokarem;
  • ubezpieczenie KL, NNW i CP w wyniku uprawiania sportów amatorskich;
  • opłatę pobytową;
  • podatek VAT.

Cena nie zawiera:

  • obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 40 uczestnikach) – 85 EUR;
  • biletów na kolejki górskie niezbędne do realizacji programu – ok. 50 EUR;
  • dopłaty do pokoju 1-osobowego (ilość ograniczona) – 500 PLN.

Uwagi:

  • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego oraz odporności na całodzienny marsz.
  • Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak oraz kask ochronny na głowę.
  • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.

Dodatkowe opcje dni ferratowych dla chętnych:

1. FERRATA DELLA VECCHIA I FERRATA DEL PORTON

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Przejście leśnym szlakiem doliną Val di Roda do podstawy Cadin di Sora Ronz. U podnóża ściany Lasta Moia zaczyna się ferrata Vecchia. Seria metalowych klamer prowadzi po pionowej ścianie na płaskowyż, gdzie szlakiem trawersując piarg dochodzi się do podstawy Cima di Val della Vecchia i Sass Maor. Stąd w parę minut trawersem dojście do ferraty Porton. Ciągiem stromych kominów i ścianek ubezpieczonych metalową liną ferrata prowadzi w dół do skalnego trawersu, a za nim kolejny odcinek eksponowanego zejścia po bardzo stromych płytach i pionowych ściankach. Ferrata kończy się u podstawy szczytu Cima della Madonna skąd w parę minut podchodzi się do nieodległego schroniska Velo della Madonna (2358 m n.p.m.). Podziwiać można stąd przepiękną rzeźbę szczytów Cima della Madonna i Sass Maor. Powrót do schroniska Al Velo. Zejście szlakiem u podstawy szczytu Velo della Madonna, a następnie leśnym szlakiem dojście do San Martino di Castrozza. Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 9 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 1200 m, zejście 1200 m. Stopień trudności ferraty – średnia.

2.FERRATA BOLVER LUGLI

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wjazd kolejką linową na Col Verde (1965 m n.p.m.). Stąd około godzinne podejście szlakiem wśród kosodrzewiny i piargiem do początku ferraty (2270 m n.p.m.). Początkowo ferrata przeplatana jest z łatwą wspinaczką po ostrogach skalnych oraz odcinkach szlaku do wysokości 2550 m n.p.m. Dalej od podstawy szczytu Cimon della Pala poprzez szereg dobrze urzeźbionych kominów, ścianek i krótkich trawersów, w dużej ekspozycji dociera się do grzbietu, gdzie kończą się zasadnicze trudności drogi. Następnie łatwe podejście ubezpieczonym szlakiem do stojącego na przełęczy bivacco Fiamme Gialle (3005 m n.p.m.). Zejście piarżystą doliną Valle dei Cantoni na przełęcz Passo Bettega (2667 m n.p.m.) i następnie na przełęcz Rosetta (2572 m n.p.m.). Zjazd kolejką linową do San Martino di Castrozza. Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 8 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 1100 m, zejście 1100 m. Stopień trudności – trudna.

Uwagi dotyczące opcji ferratowej:

  • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, odporności na całodzienny marsz i ekspozycję oraz umiejętności poruszania się na ferratach.
  • Dodatkowy sprzęt do realizacji ferrat – uprząż biodrową z kompletem ferratowym.
  • Dodatkowa opłata na miejscu za przewodnika górskiego (2 dni na szlaku przy min. 15 uczestnikach) – 35 EUR.