EGER – SAPANTA – KLUŻ-NAPOKA – TURDA – SIGHISOARA – BRAN – BRASZÓW – PELES – SNAGOV – DELTA DUNAJU – WYBRZEŻE MORZA CZARNEGO – BUKARESZT – TARGOVISTE – CURTEA DE ARGES – POENARI – SYBIN – ALBA JULIA – HUNEDOARA

12-dniowy wyjazd autokarowy w terminie 08-19.09.2021
OSTATNIE 6  WOLNYCH MIEJSC!

Dzień 1                EGER
Zbiórka uczestników wycieczki w umówionym miejscu i o ustalonej godzinie (ok. 05.00 rano). Wyjazd. Przejazd przez Czechy, Słowację na Węgry. Przyjazd do EGERU, często nazywanego „perłą północnych Węgier”, spacer, np.: zamek, minaret, Plac Dobo – „serce miasta” (m.in. z barokowym Kościołem św. Antoniego Padewskiego), bazylika (druga pod względem wielkości na Węgrzech), Dolina Pięknej Pani – słynne egerskie królestwo wina z mnóstwem miejsc (piwniczek) do degustacji tego wybornego trunku i nie tylko tego! W miarę możliwości czasowych krótki postój w Egerszalok przy niezwykłym źródle termalnym przypominającym tureckie Pamukkale (białe, kaskadowo ułożone formacje wapienne ze spływającą po nich gorącą wodą). Przejazd na obiadokolację i nocleg w hotelu turystycznym.

Dzień 2                SAPANTA, KLUŻ-NAPOKA
Śniadanie. Przejazd na teren Rumunii do SAPANTY, wizyta na niezwykłym cmentarzu, unikatowym na skalę światową, określanym mianem „wesołego cmentarza” – tu śmierć przedstawia się pogodnie a nawet satyrycznie! Przejazd do KLUŻ-NAPOKI, prężnego ośrodka kulturalnego i akademickiego, stolicy Transylwanii (Siedmiogrodu) i zarazem jej serca, np.: Parki – Cytadela (z punktem widokowym) i Centralny, Place – Muzealny i Unii (z pomnikiem Macieja Korwina, katolickim Kościołem św. Michała), Ulica Iuliu Maniu (potocznie zwana „lustrzaną”), Plac Avrama Iancu z prawosławną katedrą, Teatr-Opera Narodowa, Baszta Krawiecka. Przejazd na obiadokolację i nocleg w hotelu turystycznym.

Dzień 3                TURDA, SIGHISOARA
Śniadanie. Przejazd do TURDY, która przyciąga turystów niezwykłą kopalnią soli – jedną z najstarszych i największych w Europie; zwiedzanie (m.in. zachwycające korytarze, stalaktyty i komnaty solne, do tego diabelski młyn, amfiteatr, miejsce do gry w ping-ponga, kręgle, bilard, mini-golfa czy jeziorko, po którym można popływać łódkami – tu po prostu trzeba wpaść!). Przejazd do SIGHISOARY, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO średniowiecznej twierdzy, mogącej śmiało konkurować z francuskim Carcassonne, ale przede wszystkim do miejsca urodzenia Wlada Palownika (pierwowzór książkowego i filmowego hrabiego-wampira Drakuli, hospodar Wołoszczyzny), spacer po klimatycznej Starówce z wąskimi uliczkami, placykami, zaułkami, pięknymi kamienicami, ale również atrakcjami turystycznymi jak Wieża Zegarowa, Dom Drakuli czy tzw. Schody Szkolne. Przejazd na obiadokolację i nocleg w hotelu turystycznym.

Dzień 4                BRAN, BRASZÓW
Śniadanie. Przejazd do BRAN, wizyta w najbardziej znanym rumuńskim zamku, mylnie branym za siedzibę hrabiego Drakuli, głównie za sprawą powieści Brama Stokera. Przejazd do BRASZOWA – Krakowa w rumuńskim wydaniu, np.: Starówka z Placem Sfatului, Czarnym Kościołem (największa gotycka świątynia między Wiedniem a Stambułem!), Uliczką Sznurową (najwęższa w Europie, o szerokości tylko nieco powyżej 1 m!), Brama Schei, mury miejskie. Powrót na obiadokolację i nocleg w hotelu turystycznym.

Dzień 5                PELES, SNAGOV
Śniadanie. Przejazd do ZAMKU PELES – „perły Karpat”, dawnej letniej rezydencji królów Rumunii, przypominającej swym wyglądem zamki bawarskie i szwajcarskie; zwiedzanie. Przejazd do wsi SNAGOV, z klasztorem na wyspie, będącym domniemanym miejscem pochówku legendarnego Drakuli. Przejazd na obiadokolację i nocleg w hotelu turystycznym na wybrzeżu Morza Czarnego.

 Dzień 6                DELTA DUNAJU
Śniadanie. Przejazd do TULCZY; odkrywanie uroków DELTY DUNAJU (wpisane na prestiżową Listę UNESCO niezwykłe rozlewisko drugiej, po Wołdze, najdłuższej rzeki Europy, rumuński cud natury) w trakcie rejsu jedną z jego odnóg. Powrót do hotelu; obiadokolacja; nocleg.

 Dzień 7                WYBRZEŻE MORZA CZARNEGO
Śniadanie. Przyjemny wypoczynek na rumuńskim Lazurowym Wybrzeżu – spacery, kąpiele morskie i słoneczne. Obiadokolacja i nocleg w hotelu turystycznym.

Dzień 8                 BUKARESZT
Śniadanie. Przejazd do stolicy Rumunii – BUKARESZTU, „Paryża Bałkanów”, ale również osady, która rozwinęła się wokół rezydencji wzniesionej przez Wlada Palownika, np.: Łuk Triumfalny, Plac Rewolucji, Cerkiew Kretzulescu, Curtea Veche (Stary Dwór) w dzielnicy Lipscani (sercu średniowiecznego Bukaresztu), Dom Ludowy (obecna siedziba Parlamentu, jedna z największych budowli na świecie!), Katedra Patriarchalna (główna świątynia rumuńskiego Kościoła Prawosławnego). Kolacja połączona z programem folklorystycznym w lokalnej restauracji. Przejazd na nocleg w hotelu turystycznym.

 Dzień 9                TARGOVISTE, CURTEA DE ARGES, POENARI
Śniadanie. Przejazd do TARGOVISTE – „wołoskiej Florencji”, głównej rezydencji Wlada Palownika, ale i miasta, w którym rozstrzelany został wraz z żoną komunistyczny dyktator Nicolae Ceauşescu, np.: monumentalne ruiny pałacu hospodarów wraz z Wieżą Zachodzącego Słońca oraz cerkwią. Przejazd do CURTEA DE ARGES, letniej rezydencji książąt wołoskich, ze wspaniałą świątynią mistrza Manola, nazywaną również nekropolią królów Rumunii. Przejazd krętą drogą Karpat Południowych nad malownicze Jezioro Vidraru, po drodze ruiny cytadeli POENARI, określanej jako „prawdziwy zamek Drakuli”. Przejazd na obiadokolację i nocleg w hotelu turystycznym.     

Dzień 10             MONASTYR COZIA, SYBIN, ALBA JULIA
Śniadanie. Przejazd do MONASTYRU COZIA, w którym pochowany jest Mircza Stary – dziadek Wlada Palownika. Przejazd do SYBINU, gdzie w 1460 roku Wlad Palownik skazał na śmierć tysiące kupców i bojarów, spacer po historycznym centrum, np.: Most Kłamców, ewangelicki Kościół NMP z Wieżą Ferula, rynek staromiejski (kolorowe kamienice, których charakterystyczne okna dachowe nazywane są „oczami miasta”, ratuszowa wieża Turnul Sfatului, Pałac Brukenthala), monumentalna, prawosławna Katedra Świętej Trójcy, pozostałości murów miejskich wraz z basztami. Przejazd do ALBA JULIA, dawnej stolicy Siedmiogrodu (Transylwanii), ważnego ośrodka dziedzictwa kulturowego Rumunów, Węgrów, ale również Polaków, spacer, np.: twierdza Alba Carolina z reprezentacyjnymi bramami, rzymskokatolicka Katedra św. Michała, Sobór Koronacyjny z cerkwią katedralną Trójcy Świętej. Przejazd na obiadokolację i nocleg w hotelu turystycznym.

Dzień 11             HUNEDOARA  Śniadanie. Wizyta w HUNEDOARZE, w której zamku (ponoć najpiękniejszym w Rumunii) więziony miał być przez 7 lat Wlad Palownik. Wyjazd i bezpośredni przejazd do Polski przez Węgry, Słowację i Czechy.

Dzień 12
Zakończenie wycieczki (w godzinach wczesnorannych, ok. 04.00).


ŚWIADCZENIA UJĘTE W CENIE WYCIECZKI:

–10 noclegów (hotele kategorii 3*/4*; do dyspozycji uczestników pokoje 2-3-osob., jedynki za dopłatą i w miarę dostępności);
– 20 posiłków (w hotelach: 10 śniadań w formie bufetu i 9 obiadokolacji serwowanych, 1 uroczysta kolacja w lokalnej restauracji w Bukareszcie z programem folklorystycznym; do każdej hotelowej obiadokolacji w Rumunii w cenie 1 napój: 1/4l wina lub 1/2l piwa lub 1/2l tzw. soft drinka);
– przejazd komfortowym autokarem (miejsce wyjazdu/powrotu: Brzeg);
– ubezpieczenie Signal Iduna (NNW – 15.000 zł, KL – 15.000 EUR);
– rejs deltą Dunaju;
– obsługa pilota.

Cena wycieczki nie obejmuje: biletów wstępu, miejscowych przewodników, ew. przejazdów lokalnymi środkami transportu