Alpy Karnickie, Dolomity Sesto Zapomniane Wierchy

Wszystko to dzieje się ponad dolinami i przełęczami łączącymi Comelico, Pusterię i Carnię. Ostre szczyty Dolomitów i Alp wyrastają ponad lasem i rozległymi zielonymi platformami tętniących życiem dolin. Jednakże o wielu pięknych wierchach zbytnio się nie pisze, a przez to i uczęszczających na szlakach jest nie wielu. Powodem jest trudniejsza dostępność i dzikość terenu. Wejście ferratą po grzbiecie masywu Croda Rossa di Sesto powinna być marzeniem każdego miłośnika gór, a podejście na szczyt Colesei w obliczu potężnej Popery podkreśla piękno zapomnianych wierchów. Pobyt w środowisku Cadini di Misurina daje wrażenie podróży w bajecznej krainie skalnych świec sterczących ponad piedestałem kamiennych rumowisk. Podczas tej przygody należy spędzić noc w schronisku, aby następnego dnia wspiąć się na odległe szczyty Alp Karnickich położonych na pograniczu z Austrią. Nie zabraknie w programie wejścia na hitowy szczyt Torre di Toblin, który położony w centrum olbrzymiego płaskowyżu pozwoli nacieszyć się ponownie znajomymi widokami na Tre Cime di Lavaredo i Paterno znanych z innych programów. Zapraszamy na kolejną przygodę, jak zawsze pełną emocji wartych poznania.

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2.

W godzinach południowych przyjazd do Padoli (1215 m n.p.m.), uroczej osady górskiej położonej w rozległej dolinie Val Grande. Padola jest głównym ośrodkiem turystycznym Comelico, ponad którym dominują ostre szczyty Dolomitów Popera i Monte Aiàrnola. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Spacer po okolicy oraz przejście do XVI-wiecznej kamiennej zapory Stua na rzece Padola. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.

Dzień 3. TREKKING (Dolomity – grupa Sesto – Popera)

Śniadanie. Przejazd autokarem w głąb doliny Val Grande do schroniska Italo Lunelli (1568 m n.p.m.). Podejście szlakiem Alpini Montello, wśród licznych pozostałości z I wojny, do szczytu Croda Sora i Colesei (2371 m n.p.m.). Rozciąga się stąd widok na serię iglastych szczytów grupy Popera oraz na dolinę Val Comelico. Zejście do przełączki Forcella Popera (2291 m n.p.m.) i dalej u podnóża Pala di Popera do Lago di Popera (2142 m n.p.m.). Zejście wzdłuż strumienia Risena do schroniska Antonio Berti (1950 m n.p.m.) i punktu wyjścia. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 800 m, zejście 800 m.

Dzień 4. FERRATA COSTONI DI CRODA ROSSA (grupa Sesto – Cima Croda Rossa)

Śniadanie. Przejazd autokarem do osady Bagni di Moso i stacji kolejki górskiej Croda Rossa. Wjazd kolejką linową na Prati di Croda Rossa (1914 m n.p.m.), płaskowyż z którego rozciąga się widok na szczyt Croda Rossa oraz drogę wspinaczki. Stąd zaczyna się szlak prowadzący na wysokość 2238 m n.p.m., gdzie zaczyna się ferrata prowadząca wschodnią i północno zachodnią częścią grupy. Początkowo seria pionowych drabin pozwala na szybkie pokonanie różnicy poziomu. Następnie łatwe odcinki skalne szlaku prowadzą na piarżysty taras (ok. 2650 m n.p.m.), gdzie zachowane są drewniane baraki z I wojny. Dalej pionowa wspinaczka po skalnym cokole, która jest trudniejszym odcinkiem wejścia kończącym się na przełączce Forcella Alta. Stąd ostateczne, krótkie podejście na szczyt Anderterscharte (2700 m n.p.m.). Rozciąga się stąd widok na Croda Rossa di Sesto (2965 m n.p.m.), całe Dolomity Sesto, del Piave oraz granie szczytów graniczących z Austrią. Zejście szlakiem podejścia do Prati di Croda Rossa (1914 m n.p.m.). Zjazd kolejką linową do Bagni di Moso. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 800 m, zejście 800 m. Stopień trudności ferraty – łatwa.

Dzień 5. SZLAK UBEZPIECZONY BONACOSSA (Cadini di Misurina)

Śniadanie. Przejazd autokarem nad Lago di Misurina (1745 m n.p.m.). Wjazd kolejką krzesełkową do schroniska Capanna Col de Varda (2106 m n.p.m.). Stąd przejście wygodnym szklakiem do schroniska Città di Carpi (2110 m n.p.m.). Następnie szlak wiedzie wśród szczytów Cadini di Misurina, gdzie odcinkami szlak ubezpieczony jest w metalowe liny. Podejście na przełączkę Forcella della Neve (2471 m n.p.m.) oraz zejście piargiem do podstawy przełączki Forcella del Diavolo (ok. 2250 m n.p.m.), gdzie wyrastają potężne wieże: Torre del Diavolo, Il Gobbo i Torre Leo. Dalej ponowne podejście na przełączkę Forcella del Misurina (2395 m n.p.m.) i zejście Capanna Col Varda. Zjazd kolejką krzesełkową. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 600 m, zejście 600 m. Stopień trudności szlaku ubezpieczonego – łatwy.

Dzień 6. FERRATA NORD-HOPS DELLE SCALETTE (grupa Sesto – Torre di Toblin)

Śniadanie. Przejazd autokarem do schroniska Auronzo (2330 m n.p.m.) położonego u podnóża symbolu Dolomitów – Trzech Szczytów Lavaredo. Przejście łatwym szlakiem turystycznym przez przełęcz Forcella Lavaredo (2457 m n.p.m.) do schroniska Antonio Locatelli (2450 m n.p.m.). Podejście do podstawy wieży Torre di Toblin (ok. 2500 m n.p.m.), gdzie zaczyna się ferrata. Wspinaczka zaczyna się od pokonania pionowej ściany oraz przejścia trawersu, który prowadzi do serii pionowych i lekko przewieszonych drabin. Szczyt Torre di Toblin (2617 m n.p.m.) jest podłużnym i dosyć ciasnym wierzchołkiem zwieńczonym krzyżem. Widać stąd rozległy płaskowyż ponad którym dominują Tre Cime di Lavaredo i Monte Paterno oraz opadające kotły w kierunku Val Pusteria. Droga zejścia prowadzi łatwą ferratą do podstawy ściany. Dalej przejście szlakiem do punktu wyjścia tj. schroniska Auronzo (2330 m n.p.m.).

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 300 m, zejście 350 m. Stopień trudności ferraty – trudna, także ze względu na dużą ekspozycję.

Dzień 7. TREKKING (Alpy Karnickie – Val Visdende)

Śniadanie. Pobranie prowiantu. Przejazd autokarem w głąb doliny Val Visdende (1332 m n.p.m.). Podejście leśnym szlakiem wzdłuż potoku Torrente Cordevole na przełęcz Passo del Roccolo (1815 m n.p.m.). Dalej przejście do schroniska Sorgenti del Piave (1830 m n.p.m.) położonego w dolinie Val Sesis u podnóża szczytu Monte Peralba (2694 m n.p.m.), gdzie w bliskim sąsiedztwie znajduje się źródło rzeki Piave. Następnie podejście do schroniska Pier Fortunato Calvi (2164 m n.p.m.) położonego u stóp wapiennych ścian Torri di Peralba na naturalnym tarasie dominującym nad doliną Val Sesis. Zakwaterowanie w schronisku Calvi. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 850 m.

Dzień 8. FERRATA C.A.I. PORTOGRUARO (Alpy Karnickie – Monte Chiadenis)

Śniadanie. Podejście szlakiem na Passo Sesis (2312 m n.p.m.) oraz zejście odcinkami ubezpieczonego w metalowe liny szlaku na Passo del Cacciatore (2213 m n.p.m.). Stąd ostateczne, krótkie podejście do ferraty (2250 m n.p.m.) będącej niegdyś szlakiem posterunków wojskowych podczas I wojny. Szlak ferraty wytycza wspinaczkę w wielu dosyć ciasnych kominach, ciągów pionowych w dobrze urzeźbionej skale oraz odcinkach eksponowanych na krawędzi ścian. Nie brakuje małych tarasów na odpoczynek oraz pozostałości z I wojny: skalnych nisz, zagłębień i kamiennych umocnień. Ferrata prowadzi na szczyt Monte Chiadenis (2454 m n.p.m.), z którego rozciąga się widok na: Dolomity Cadore, Alpy Julijskie, szczyty austriackie oraz Peralbę i Coglians. Zejście ferratą początkowo łatwe prowadzi do ostatecznej ok. 20 metrowej ściany, która oprócz metalowej liny dobezpieczona jest w gruby łańcuch. Dalej eksponowany trawers prowadzi do wysokości (2209 m n.p.m.), gdzie kończy się ferrata. Zejście szlakiem do schroniska Calvi (2164 m n.p.m.) oraz Val Visdende (1332 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 8 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 320 m, zejście 1170 m. Stopień trudności ferraty – średnio trudna.

Dzień 9.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Czas wolny. Obiad i wyjazd do kraju. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 10.

Przyjazd do kraju.

Cena zawiera:

 • 6 noclegów w hotelu Sport Hotel*** www.sporthotelpadola.it w 2–3-osobowych pokojach z łazienką, telewizorem i telefonem;
 • 1 nocleg w schronisku Calvi www.rifugiocalvi.it w pokojach wieloosobowych;
 • wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (wybór menu, bufet sałatkowy i deser) oraz obiad w dniu wyjazdu (dwa dania ciepłe i deser);
 • opiekę pilota;
 • przejazd komfortowym autokarem;
 • ubezpieczenie KL, NNW i CP w wyniku uprawiania amatorskich sportów ekstremalnych;
 • opłatę pobytową:
 • podatek VAT.

Cena nie zawiera:

 • obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 25 uczestnikach) – 85 EUR;
 • biletów na kolejki górskie niezbędne do realizacji programu – ok. 16 EUR;
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego (ilość ograniczona) – 500 PLN. Nie dotyczy noclegu w schronisku.

Uwagi:

 • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, odporności na całodzienny marsz i ekspozycję oraz umiejętności poruszania się na ferratach.
 • Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak, latarkę (najlepiej czołówkę), uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę.
 • Podczas nieobecności grupy w hotelu między 7 a 8 dniem, bagaże pozostają w hotelu.
 • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.