PROGRAM PRZEWIDZIANY DLA MAX. 25 OSÓB

dolomity,brenta,ferraty,brenta_o_swicieBrenta stanowi odrębną wyspę górską, odległą od reszty Dolomitów. Z wielu stron trudno dostępną, dziką i rozległą, a przez to upragnioną przez miłośników szczególnej przygody w górach. Słynne szlaki Bocchette zachęcają do wejścia w labirynt iglic, aby można było oddać się niekończącej podróży i podziwiać bezmiar skalnych krajobrazów. Schronisko XII Apostołów, położone na kamiennej platformie u podnóża postrzępionych turni, daje wrażenie obecności przed gotyckim ołtarzem opartym o nieboskłon. Relaksujący spacer w krainie polodowcowych jeziorek z widokiem na szczyty grup Adamello i Presanella będzie orzeźwieniem fotografii, w których zastygłe obrazy przypomną o hojności gór. Szczególnym punktem programu jest nocleg w schronisku położonym w najpiękniejszej scenerii Dolomitów Brenta. Ozłocone pierwszymi promieniami wschodzącego słońca białe szczyty poddają się woli światła, ulegają plastycznej obróbce koloryzacji żółcieni i czerwieni i jak pochodnie płoną ponad odległymi dolinami nocy. Trasy wiodą szlakami turystycznymi i ferratami o umiarkowanym stopniu trudności.

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2.

W godzinach południowych przyjazd do Malè (ok. 800 m n.p.m.), uroczego, kameralnego miasteczka, położonego u wylotu rozległej doliny Val di Rabbi. Znajduje się tutaj XV-wieczny kościół z drewnianymi ołtarzami z XVII w. oraz XV-wieczna wieża San Valentino z freskami Pina Casariniego. Przy wąskich uliczkach szereg kamienic i małe sklepiki z lokalnymi specjałami: winem, serami i oliwą. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.

Dzień 3. TREKKING

Śniadanie. Przejazd autokarem do Madonny di Campiglio i stacji kolejki Pradalago (1534 m n.p.m.). Wjazd kolejką linową na wysokość 2094 m n.p.m., skąd zaczyna się szlak prowadzący na szczyt (ok. 1,5 godz.) Monte Zeledria (2427 m n.p.m.). Ze szczytu rozciąga się widok na Dolomity Brenta oraz na dolinę szmaragdowych, polodowcowych jezior Parku Naturalnego Adamello-Brenta. Ze szczytu zejście ubezpieczonym w metalowe liny szlakiem Umberto Bozzetto do przełęczy Bocchetta dei Tre Laghi (2378 m n.p.m.). Stąd turystycznym szlakiem przejście do malowniczych jeziorek Tre Laghi (2267 m n.p.m.) i Lago Alto (2158 m n.p.m.). Dalej szlak prowadzi do Lago delle Malghette i schroniska Lago Malghette (1890 m n.p.m.). Zejście do Passo Campo Carlo Magno (1682 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 350 m, zejście 750 m.

Dzień 4. FERRATA GUSTAVO VIDI (Pietra Grande)

Śniadanie. Przejazd autokarem przez Passo Campo Carlo Magno do stacji kolejki Grostè (1640 m n.p.m.). Wjazd kolejką linową na Passo del Grostè (2438 m n.p.m.). Krótkie podejście szlakiem turystycznym do ubezpieczonego szlaku Gustavo Vidi. Przyjemna ferrata urozmaicona jest kilkoma drabinkami i stromymi przejściami prowadząc trawersem u podnóża potężnego masywu Pietra Grande (2936 m n.p.m.). Szlak zawieszony jest wysoko ponad olbrzymimi piargami i daje wrażenie olbrzymiej ekspozycji, a ponad głowami wyrastają imponujące iglice fantastycznie urzeźbionych szczytów. Podczas wędrówki otwiera się widok na szczyty centralnej części Brenty, dolinę Val di Tovel oraz szczyt Cima Presanella. Ferrata kończy się na przełączce ponad płaskowyżem Orti della Regina, skąd szlak prowadzi w dół do schroniska Graffer (2261 m n.p.m.) położonym na hali Grostè. Zejście do pośredniej stacji kolejki linowej i zjazd do Passo Campo Carlo Magno. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 350 m, zejście 450 m. Stopień trudności ferraty – łatwa.

Dzień 5. TREKKING

Śniadanie. Przejazd autokarem do Pinzolo (780 m n.p.m.). Wjazd kolejką linową i wyciągiem krzesełkowym do Doss del Sabion (2101 m n.p.m.). Zejście do Passo Bregn de l’Ors (1845 m n.p.m.), a następnie podejście wśród kosodrzewiny doliną Val Nardis do Scala Santa (Świętych schodów). Ubezpieczony szlak prowadzi serią skalnych stopni i odcinkami przecinającymi piarg, do schroniska XII Apostoli (2488 m n.p.m.). Nazwa schroniska pochodzi od pobliskiej formy postrzępionych skał przypominających serię ustawionych w rzędzie dwunastu apostołów. Nieopodal schroniska znajduje się wydrążona w skale kaplica poświęcona poległym i zaginionym w górach. Schronisko położone jest na polodowcowej platformie u stóp Cima d’Ambiez (3093 m n.p.m.) oraz lodowca Vedretta d’Agola. Zejście tym samym szlakiem do Passo Bregn de l’Ors i dalej do stacji kolejki linowej. Zjazd do Pinzolo. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 700 m, zejście 950 m.

Dzień 6. FERRATA ALFREDO BENINI – Via delle Bocchette (Cima del Grostè – Cima Falkner)

Śniadanie. Przejazd autokarem przez Passo Campo Carlo Magno do stacji kolejki Grostè (1640 m n.p.m.). Wjazd kolejką linową na Passo del Grostè (2438 m n.p.m.). Przejście skalnym szlakiem do pierwszej części ferraty, która wiedzie długim i łatwym trawersem w charakterystycznej półce skalnej. Pierwszy, ubezpieczony odcinek kończy się na przełączce Bocchetta dei Camosci (2784 m n.p.m.), z której rozciąga się widok na szczyty grup Adamello i Presanella. Następnie serią uciosów i skalnych nisz u podnóża szczytu Cima Falkner, podejście do najwyższego punktu ferraty, z oznaczeniem na metalowej tablicy (2910 m n.p.m.). Dalej zejście prowadzi na przełęcz Bocca del Tuckett (2613 m n.p.m.) oraz lodowcem Vedretta di Brenta do schroniska Tuckett (2272 m n.p.m.). Następnie zejście szlakiem przez halę Casinei do schroniska Vallesinella (1513 m n.p.m.). Przejazd do Madonny di Campiglio lokalnymi busami. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 500 m, zejście 1400 m. Stopień trudności ferraty – łatwa.

Dzień 7. FERRATA SOSAT (Punte di Campiglio – Cima Mandron)

Śniadanie. Pobranie prowiantu. Przejazd autokarem przez Passo Campo Carlo Magno do stacji kolejki Grostè (1640 m n.p.m.). Wjazd kolejką linową na Passo del Grostè (2438 m n.p.m.). Przejście panoramicznym szlakiem do schroniska Tuckett (2272 m n.p.m.). Przejście ferratą wysoko ponad dnem doliny Val Brenta, zapewniające świetne widoki, sporą ekspozycję na odcinkach pionowych przejść po metalowych drabinach oraz przyjemny spacer w trawersach skalnych. W końcowym etapie ferrata biegnie skalną ścieżką bez żadnych ubezpieczeń i na samym skraju przepaści u stóp potężnej ściany Cima Mandron. Dojście do schroniska Brentei (2182 m n.p.m.) położonego w najpiękniejszej części Dolomitów Brenta, u podnóża ich najwyższego szczytu – Cima Tosa (3173 m n.p.m.). Zakwaterowanie w schronisku Brentei. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 400 m, zejście 550 m. Stopień trudności ferraty – średnio łatwa.

Dzień 8. FERRATA BOCCHETTE CENTRALI (Campanile Basso, Alto – Torre di Brenta)

Śniadanie. Podejście szlakiem najpierw po płaskiej platformie, a następnie przecinając piarg na przełęcz Bocca di Brenta (2552 m n.p.m.), gdzie zaczyna się najpiękniejsza ferrata w Dolomitach Brenta i jedna z najpiękniejszych krajobrazowo wysokogórskich tras. Szlak ferraty wiedzie przez skalne półki przecinające kilkusetmetrowe ściany szczytów Torre di Brenta i Cima dei Sfulmini. Wyjątkowo eksponowane miejsca, gdzie otchłań przepaści mrozi krew w żyłach, a wąskie gzymsy przełamują perspektywę na skalne iglice Campanile Basso i szczyt Cima Brenta. Epilogiem podróży między strzelistymi potworami jest zejście serią drabin na lodowczyk Vedretta degli Sfulmini oraz przejście do schroniska Alimonta (2580 m n.p.m.). Zejście szlakiem Arnaldo Bogani do schroniska Vallesinella (1513 m n.p.m.). Przejazd lokalnymi busami do Madonny di Campiglio. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 9 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 450 m, zejście 1000 m. Stopień trudności ferraty – średnio trudna.

Dzień 9.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Bolzano, otoczonej górami stolicy prowincji Górna Adyga. Spacer po centrum miasta o charakterystycznej włosko-tyrolskiej atmosferze: Piazza Walter, Piazza Erbe, Via dei Portici. Czas wolny. Powrót do autokaru i wyjazd do kraju. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 10.

Przyjazd do kraju.

Cena zawiera:

 • 6 noclegów w hotelu Liberty*** www.libertyhotelmale.it w 2–3-osobowych pokojach z łazienką, telewizorem i telefonem;
 • 1 nocleg w schronisku Brentei w pokojach wieloosobowych;
 • wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (wybór menu, bufet sałatkowy i deser);
 • korzystanie z hotelowego centrum SPA (sauna, hydromasaż, basen kryty) oraz basenu odkrytego;
 • opiekę pilota;
 • przejazd komfortowym autokarem;
 • ubezpieczenie KL, NNW i CP w wyniku uprawiania amatorskich sportów ekstremalnych;
 • opłatę pobytową;
 • podatek VAT.

 

Cena nie zawiera:

 • obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 25 uczestnikach) – 90 EUR;
 • biletów na kolejki górskie niezbędne do realizacji programu – ok. 45 EUR;
 • opłaty za przejazdy lokalnymi busami – ok. 8 EUR;
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego (ilość ograniczona) – 500 PLN. Nie dotyczy noclegu w schronisku.

Uwagi:

 • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, odporności na całodzienny marsz i ekspozycję oraz umiejętności poruszania się na ferratach.
 • Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak, latarkę (najlepiej czołówkę), uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę.
 • W hotelowych basenach wymagany jest czepek. Możliwość kupienia w hotelu – ok. 4 EUR.
 • Podczas nieobecności grupy w hotelu między 7 a 8 dniem, bagaże pozostają w hotelu.
 • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.