Rzecz dzieje się między Turynem a Grenoble, a ściślej włoskiej Val di Sussa i francuskiego przyczółka grupy Écrins. Oczywiście chodzi o program ferratowy, w którym żelazne sploty lin wiodą na bezgraniczne szczyty Alp Kotyjskich. Dzień trekkingu na pograniczu państw prowadzi na przekraczający trzy tysiące metrów Monte Chaberton, z którego rozległa panorama wiedzie wzrok na obszar Włoch i Francji. Droga przez graniczną przełęcz Col de Montgenèvre w dziejach historii była jedną z najważniejszych w dziejach Europy. Biorąc pod uwagę tezę Liwiusza Tytusa, to właśnie przez Montgenèvre w 2018 roku przed Chrystusem Hannibal wkroczył na podbój Italii. Szlak ten ok. sto lat później staje się jedną z głównych dróg rzymskich, określony mianem Via Domizia. W średniowieczu wiodąca przez dolinę Val di Sussa droga Via Francigena prowadzi pielgrzymów do potężnej twierdzy, monasteru Sacra San Michele, który jest jednym z głównych ośrodków chrześcijaństwa. Do tego miejsca prowadzi dzisiaj długa i eksponowana droga ferratowa, która jest także integralną częścią tego programu. Pionowa wspinaczka ponad Briançon, które jest drugim najwyżej położonym miastem w Europie, jakby nie ma równych sobie i pozostawi olbrzymie wrażenie. Zapraszamy na bezgraniczny splot wydarzeń, który poprowadzi nas w szalenie ciekawe miejsca, na rozległe szczyty, pionowe ściany ponad dolinami Włoch i Francji.

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2.

W godzinach późno popołudniowych przyjazd do alpejskiej osady Sauze di Cesana położonej w Alta Val Susa na wysokości 1560 m n.p.m. w sąsiedztwie olimpijskiego miasteczka Sestriere. Osada jest bramą rozległej doliny Valle Argentera otoczonej licznymi trzytysięcznikami, które graniczą z Francją. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.

Dzień 3. FERRATA CARLO GIORDA (Monte Pirchiriano – Sacra di San Michele)

Śniadanie. Przejazd autokarem do miasteczka San Ambrogio (356 m n.p.m.) położonego u podnóża góry Monte Pirchiriano (962 m n.p.m.), której szczyt zwieńczony jest potężnym klasztorem Sacra San Michele. Bezpośrednio z parkingu zaczyna się ubezpieczona w metalowe liny droga do świętego symbolu – Piemontu. Początkowo łatwa, pionowa wspinaczka wiedzie północną częścią góry. Trudniejsze i bardziej eksponowane odcinki ferraty wyposażone są w metalowe klamry. Ciągłość pionowej drogi przecinają poprzeczne ścieżki oraz 70 metrowy most tybetański, które dają możliwość spojrzenia na rozległą dolinę Val Susa. Ferrata kończy się u podstawy potężnych murów monasteru. La Sacra jest oazą spokoju i duchowości. Założona w 938 r. przez benedyktyńskich mnichów. Do ruin opactwa prowadzą „schody śmierci” nazwane od znalezionych nisz ze zwłokami mnichów wykutych w skale poniżej klasztoru, gdzie dzisiaj prowadzi ferrata. Czas wolny z możliwością zwiedzania klasztoru. Zejście szlakiem leśnym do San Ambrogio. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Przewyższenie szlaku 600 m, w tym ferraty 550 m. Stopień trudności ferraty – średnia.

Dzień 4. FERRATA PERONA-SAGLIA (Rocca Clari)

Śniadanie przejazd autokarem na parking (1550 m n.p.m.) na trasie między osadami Claviere i Cesana. Przejście leśnym szlakiem i po drewnianych kładkach (ok. 20 min) do miejsca, gdzie zaczyna się ferrata. Droga wspinaczki dzieli się na sektory o nazwach własnych: Lama, wspinaczka po pionowym filarze, z którego wchodzi się na poziomy i wąski balkon skalny Far west crossing ponad rozpadliną przypominającą kanion. Fungo Magico, to następna pionowa wspinaczka po uzbrojonej w serię klamer skale oraz obejście jej owalnego szczytu. Ponowne wejście na poziomy balkon, którego przejście wymaga utrzymania równowagi. Pian dell birra, to część tarasowa z widokiem na osadę Claviere, gdzie łatwe podejście fragmentami szlaku bez ubezpieczeń prowadzi przez trawiaste nisze i piarżyste ścieżki. Dalej El passo doble, Grande pilastro, Crepa, Scala bionica, to części charakteryzujące się pionowymi odcinkami wspinaczki. Pionowe ściany oraz mocno eksponowane i długie wyciągi, uzbrojone w dużą ilością klamer metalowych prowadzą na szczyt Rocca Clarì (2045 m n.p.m.). Długa ferrata z przewagą pionowej wspinaczki daje dużą porcję adrenaliny. Ze szczytu rozciąga się widok na znajdujący się po stronie francuskiej szczyt Monte Chaberton (3131 m. n.p.m.). Zejście szlakiem do bacówki La Coche (1924 m n.p.m.) i dalej doliną Valle Gimont do osady Cleviere (1760 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Przewyższenie szlaku 550 m, w tym ferraty 500 m. Zejście 300 m. Stopień trudności ferraty – trudna.

Dzień 5. TREKKING BATTERIA CHABERTON (Monte Chaberton – Francja)

Śniadanie. Przejazd autokarem do Francji na przełęcz Col de Montgenèvre (1854 m n.p.m.). Przejście leśnym szlakiem do płaskowyżu Grande Baisses (2029 m n.p.m.). Następnie szlak biegnie przez Ricovero Sette Fontane (2257 m n.p.m.) i na Colle dello Chaberton (2671 m n.p.m.). Dalej trasa wiedzie dawną drogą wojskową na szczyt Monte Chaberton (3130 m n.p.m.). Na szczycie tym włoska armia na przełomie XIX i XX wieku zbudowała fort obronny Batteria Chaberton. Był to najwyżej położony fort w całej Europie. Szczyt znajdował się wówczas na terenie Włoch, do Francji przeszedł w wyniku ustaleń pokoju paryskiego z 1947 roku. Obecnie zabudowa prezentuje doskonale zachowaną część murowanych baszt. Zejście do Col de Montgenèvre szlakiem podejścia. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 8 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 1280 m, zejście 1280 m.

Dzień 6. FERRATA DEL ROUAS (Bardonecchia – Falesia Pian del Colle)

Śniadanie. Przejazd autokarem przez miasteczko Bardonecchia na parking Mezelet Pian del Colle (1350 m n.p.m.) u podstawy pionowych skał góry Roua. Ferrata jest typowym przykładem współczesnych ferrat francuskich. Jedną z cech charakterystycznych jest zaledwie kilkuminutowe przejście z pojazdu do miejsca, gdzie zaczyna się szlak wspinaczki oraz kilkuminutowe przejście z miejsca kończącej się ferraty do parkingu. Ferrata jest pętlą, która w pierwszej części przy pomocy metalowych klamer prowadzi po pionowej ścianie do eksponowanego trawersu. Dalej odcinek zejścia w ciasnym kominie do krótkiego mostu tybetańskiego oraz zawieszonej między skałami drewnianej kładki. Ponowna wspinaczka w górę i po serii klamr pionowe zejście do krótkich poziomych trawersów, które prowadzą na stabilny grunt kończącej się ferraty. Stąd łatwą ścieżką dojście do parkingu. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 3 godz. Przewyższenie ferraty 170 m. Długość całkowita ferraty 700 m. Stopień trudności ferraty – średnia.

Dzień 7. FERRATA CROIX DE TOULOUSE (Szczyt Croix de Toulouse – Francja)

Śniadanie. Przejazd autokarem do miasta Briançon (Champ de Mars 1326 m n.p.m.), położonego we Francji i wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO. Podejście (ok. 50 min.) leśnym szlakiem do skał, gdzie zaczyna się ferrata. Pionowa droga po dobrze urzeźbionej skale, która dodatkowo wyposażona jest w sporą ilość klamer metalowych ułatwiających wspinaczkę w trudniejszych jej odcinkach. Pionowy ciąg ferraty rozdziela zawieszona w dużej ekspozycji metalowa kładka, która łączy ściany podejścia. Nie brakuje także: krótkich kominów, nisz skalnych, a ponad wszystko wspinaczce towarzyszy duża ekspozycja. Ferrata kończy się na szczycie Croix de Toulouse (1967 m n.p.m.), z którego widać stare miasto, rozległą dolinę oraz grupę Écrins w Alpach Delfinackich. Zejście leśnym szlakiem obok fortu Fort des Salettes do Briançon, które jest drugim najwyżej położonym miastem w Europie. Historyczna dzielnica miasta Cité Vauban (Górne Miasto), słynie z olbrzymich umocnień fortyfikacyjnych, budowanych na początku XVIII w. Fort połączony jest ze starym miastem za pomocą historycznego mostu „Pont d’Asfeld“, który przebiega nad wąwozem Durance. Czas wolny. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Przewyższenie szlaku 680 m, w tym ferraty 250 m. Stopień trudności ferraty – trudna.

Dzień 8. FERRATA AIGUILLETTE DU LAUZET (Grupa Cerces – Francja)

Śniadanie. Przejazd autokarem przez Briançon do miejsca L’Alpe du Lauzet (1710 m n.p.m.). Podejście przez wzgórze Col du Chardonnet do hali Alpe du Lauzet (1940 m n.p.m.). Idąc wzdłuż zielonej hali, mijając górskie bacówki, dochodzi się do szlaku, który przez trawiaste półki prowadzi do początku ubezpieczonego szlaku. Ukośny szlak wspinaczki prowadzi po dobrze urzeźbionej skale, podczas której nie brakuje przejść po drabinie, poziomych przejść po wąskich i mocno eksponowanych tarasach oraz pokonania pionowych kominów. Niespodzianką jest ciasne przejście w szczelinie skalnej, którą można określić mianem małej groty. Ferrata kończy się na szczycie L’Aiguillette du Lauzet (2611 m n.p.m.), z którego widać potężną grupę górską Écrins oraz najwyższy jej szczyt Barre des Écrins (4102 m n.p.m.). Szczyt ten jest pierwszym czterotysięcznikiem Alp od południowej strony. Zejście szlakiem przez zielony płaskowyż Pervou do L’Alpe du Lauzet. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Przewyższenie szlaku 900 m, w tym ferraty 500 m. Stopień trudności ferraty – średnia, odcinakami trudna.

Dzień 9.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 10.

Przyjazd do kraju.

Cena zawiera:

 • 7 noclegów w hotelu Cima del Bosco*** www.hotelcimadelbosco.com w 2–3-osobowych pokojach z łazienką i telewizorem;
 • wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (wybór menu, bufet sałatkowy i deser);
 • opiekę pilota;
 • przejazd komfortowym autokarem;
 • ubezpieczenie KL, CP i NNW w wyniku uprawiania amatorskich sportów ekstremalnych;
 • opłatę pobytową;
 • podatek VAT.

Cena nie zawiera:

 • obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 40 uczestnikach) – 90 EUR;
 • wstępu do klasztoru Sacra San Michele – 8 EUR;
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego – 500 PLN.

Uwagi:

 • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego oraz odporności na całodzienny marsz.
 • Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak, uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę.
 • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.