gran_sasso

Pragniemy przedstawić Wielki Włoski Kamień lub Śpiący Gigant, tak określany jest najwyższy szczyt Apeninów – Gran Sasso. Najwyższe partie gór, m.in. szczyt Corno Grande (2912 m n.p.m.), są skaliste i pokryte ginącymi lodowczykami. Masyw zbudowany jest ze skał osadowych – wapieni i dolomitów, co podkreśla jego alpejski charakter. Obszar Narodowego Parku Gran Sasso i Monti della Lega zajmuje 150 hektarów powierzchni. W większej części masyw położony jest w regionie Abruzji, ale obejmuje także po części Lacjum i Marche. Podstawą najwyższych szczytów jest olbrzymia połonina Campo Imperatore, rozciągająca się na wysokości od 1600 do 2000 m n.p.m., która stanowi bazę licznych wypraw w wysokie góry. Na zboczach górskich oraz rozległych grzbietach położone są średniowieczne warownie, kamienne osady, czy ruiny imponujących zamków. Założeniem programu jest zdobycie najwyższych szczytów Gran Sasso, ale i poznanie łagodnych wzgórz, na których umieszczone są zbiory historii regionu. W postaci architektury, lokalnej kultury, pamiątek sakralnych oraz atrakcji kulinarnych, kryje się wiele piękna. Zapraszamy na wyprawę w centralną część Apeninów, gdzie przygoda na grzbiecie śpiącego Giganta pozostawi wiele estetycznych wspomnień z górskiej części Abruzji.

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2.

W godzinach popołudniowych przyjazd do hotelu, który położony jest w leśnym zaciszu w Fonte Cerreto (1125 m n.p.m.). Miejsce to jest bramą Parku Narodowego Gran Sasso. Hotel znajduje się zaledwie 100 metrów od kolejki górskiej, która pozwala na łatwy i szybki dostęp do płaskowyżu Campo Imperatore (2128 m n.p.m.). Obok hotelu znajduje się dobrze uposażony sklep sportowy, bar oraz sklepik z literaturą górską i mapami. Zakwaterowanie w hotelu. Spotkanie z przewodnikiem. Prezentacja programu. Kolacja, nocleg.

Dzień 3.

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wyjazd kolejką górską do Campo Imperatore (2128 m n.p.m.). Podejście wygodnym szlakiem obok obserwatorium astronomicznego do schroniska Duca degli Abruzzi (2388 m n.p.m.). Stąd na przemian opadający i wznoszący się szlak, wiedzie po szczycie długiego grzbietu na przełęcz Passo di Portella (2260 m n.p.m.). Dalej długim trawersem przez Cresta delle Malecoste dochodzi się do piramidalnej podstawy szczytu, skąd ostateczne podejście skalnym szlakiem prowadzi na szczyt Pizzo Cefalone (2533 m n.p.m.). Ze szczytu zwieńczonego metalowym krzyżem rozciąga się rozległa panorama na okoliczne szczyty: Monte Corvo, Pizzo Intermesoli oraz najwyższy Corno Grande (2912 m n.p.m.). Zejście do Campo Imperatore szlakiem podejścia. Zjazd kolejką górską do Fonte Cerreto (1125 m n.p.m.). Powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 650 m, zejście 650 m.

Dzień 4.

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wyjazd kolejką górską do Campo Imperatore (2128 m n.p.m.). Podejście wygodnym szlakiem obok obserwatorium astronomicznego w kierunku schroniska Duca degli Abruzzi. Poniżej schroniska horyzontalny trawers u podnóża szczytów Monte della Portella i Monte Aquila prowadzi do siodła Sella di Monte Aquila (2335 m n.p.m.). Następnie podejście wśród rozległych piargów Brecciaio do Sella del Brecciaio (2506 m n.p.m.) oraz Conca degli Invalidi. Dalej ponad skalnym amfiteatrem Conca del Calderone kamienny i dosyć eksponowany szlak prowadzi na najwyższy szczyt Półwyspu Apenińskiego – Corno Grande (2912 m n.p.m.). Przy dobrej pogodzie widok rozciąga się aż po Morze Adriatyckie oraz inne grupy górskie Apeninów Środkowych. Zejście do Campo Imperatore szlakiem podejścia. Zjazd kolejką górską do Fonte Cerreto (1125 m n.p.m.). Powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 8 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 900 m, zejście 900 m.

Dzień 5.

Śniadanie. Przejazd autokarem na parking do Fonte Vetica (1610 m n.p.m.). Stąd podejście początkowo leśną doliną Vallone della Strega na Sella di Fonte Fredda (1994 m n.p.m.). Dalej szlak prowadzi grzbietem na szczyt Monte Tremoggia (2331 m n.p.m.) oraz do miejsca zwanego balkonem, z krawędzi którego otwiera się widok na północną część ściany i imponującą otchłań ponad kilometrowej przepaści. Ostateczne podejście częściowo piarżystym szlakiem prowadzi na rozległy szczyt Monte Camicia (2564 m n.p.m.). Widać stąd rozległy płaskowyż Campo Imperatore, szczyty Corno Grande, Monte Prena oraz Morze Adriatyckie. Szlak zejścia wiedzie w głąb kotła Vallone di Vradda i do parkingu w Fonte Vetica. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7-8 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 955 m, zejście 955 m.

Dzień 6.

Śniadanie. Przejazd autokarem do Prati di Tivo (1460 m n.p.m.). Wjazd kolejką górską do La Madonnina (2050 m n.p.m.), miejsca u podnóża potężnych ścian najwyższych szczytów grupy Gran Sasso: Corno Grande i Corno Piccolo. Panoramicznym szlakiem odcinkami ubezpieczonym w metalowe poręczówki przez Vallone delle Cornacchie dochodzi się do schroniska Rifugio Franchetti (2433 m n.p.m.). Schronisko położone jest u podnóża potężnej ściany Corno Piccolo. Podejście piarżystym szlakiem do przełączy Sella dei Due Corni i zejście w kierunku doliny Vallone dei Ginepri u podstawy skał le Fiamme di Pietra i Campanile Livia. Dalej skalny szlak wiedzie przez wąskie kotły, szczeliny, krótkie odcinki łatwej wspinaczki, aż do szczytu Corno Piccolo (2655 m n.p.m.). Wspaniały widok na sąsiedni Corno Grande (2912 m n.p.m.) oraz inne odległe grupy górskie i Morze Adriatyckie. Zejście do stacji kolejki górskiej szlakiem podejścia. Zjazd kolejką do Prati di Tivo. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 900 m, zejście 900 m.

Dzień 7.

Śniadanie. Przejazd autokarem do średniowiecznej osady Santo Stefano di Sessanio położonej na wysokości 1251 m n.p.m. Przejście ok. kilometra drogą asfaltową do krzyżówki, z której zaczyna się szlak do osady Calascio. Podejście wiedzie wzdłuż zielonego grzbietu południowej części Narodowego Parku Gran Sasso Monti della Laga. Panoramiczny szlak wznosi się ponad rozległą doliną odsłaniając widok na okoliczne osady oraz wyłaniające się główne szczyty Monti della Laga i Majella. Dojście do imponujących ruin zamku warownego Rocca di Calascio położonych na szczycie osady (1469 m n.p.m.). Obok ruin stoi doskonale zachowane XVI wieczne oratorium Modonna del Monti della Pieta. U podnóża zamku w średniowiecznej zabudowie znajduje się restauracja-bar, określana mianem schroniska rifugio della Rocca. Następnie zejście zboczem szczytu Cima delle Serre (1451 m n.p.m.) do Santo Stefano di Sessanio. Spacer uliczkami średniowiecznego centrum. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 250 m, zejście 250 m.

Dzień 8.

Śniadanie. Przejazd autokarem do miejsca Colle della Croce (1470 m n.p.m.), położonego na płaskowyżu La Ienca. Podejście szutrową drogą na wzgórze Colle del Vento (1481 m n.p.m.) i dalej szlakiem na przełącz Passo del Belvedere (1789 m n.p.m.). Podejściu towarzyszy rozległy widok na stepowy krajobraz doliny Valle del Vasto oraz stromo opadające stoki szczytów Pizzo di Camarada i Cima delle Malecoste. Z przełęczy podejście płaskowyżem Piana dei Cavallari oraz szlakiem po zielonym grzbiecie Cresta di Rotigliano na szczyt Monte San Franco (2132 m n.p.m.). Ze szczytu rozciąga się rozległa panorama na jezioro Lago di Campotosto oraz szczyty Monte Corvo (2623 m n.p.m.) i Corno Grande (2912 m n.p.m.). Zejście grzbietem do Eremo di San Franco (1730 m n.p.m.), gdzie znajduje się kamienna kapliczka oraz źródło cudownej wody. Ludowa i religijna tradycja głosi, iż woda posiada lecznicze właściwości na wszelakie choroby skóry. Krótkie zejście szlakiem do szutrowej drogi, która prowadzi do punktu wyjścia. W drodze powrotnej przejazd do kamiennego osiedla średniowiecznej zabudowy Sanktuarium Jana Pawła II. Mały pasterski kościółek San Pietro della Ienca, który od 18 maja 2005 jest oficjalnie pierwszym na świecie sanktuarium Jana Pawła II. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 660 m, zejście 660 m.

Dzień 9.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Wyjazd do kraju. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 10.

Przyjazd do kraju.

Cena zawiera:

  • 7 noclegów w hotelu Fiordigigli*** www.hotelfiordigigli.it w 2–3-osobowych pokojach z łazienką i telewizorem;
  • wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (dwa dania ciepłe, deser serwowane do stołu);
  • opiekę pilota;
  • przejazd komfortowym autokarem;
  • ubezpieczenie KL, CP i NNW w wyniku uprawiania sportów amatorskich;
  • opłatę pobytową;
  • podatek VAT.

Cena nie zawiera:

  • obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodnika (6 dni na szlaku przy min. 40 uczestnikach) – 55 EUR;
  • biletów na kolejki górskie niezbędne do realizacji programu – ok. 30 EUR;
  • dopłaty do pokoju 1-osobowego (ilość ograniczona) – 500 PLN.

Uwagi:

  • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego oraz odporności na całodzienny marsz.
  • Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak oraz kask ochronny na głowę.
  • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.