oltarze_1Dolina Soldy, to ostatni zielony bastion zamykający się na przyczółku największej platformy lodowców w Górnej Adydze (Tyrolu Południowym). Wędrując każdego dnia morenowymi szlakami, obcować będziemy z geologiczną historią lodowych fenomenów. Alpejskie lodowce, to olbrzymia potęga hydrologiczna Europy dająca życie całej bioróżnorodnej naturze. Podczas podróży po antycznym świecie basenu śródziemnomorskiego, największy zachwyt wzbudzają zazwyczaj ołtarze świątyń. Białe, marmurowe, zimne i milczące, a jednak misterne i często kryjące relikwie świętej ofiary. Absurdalna wojna zabiła w tej części Alp 60 000 istnień ludzkich, a na 100-kilometrowym odcinku pasa granicznego gór Ortles-Cevedale, ból i cierpienie przykryły milczeniem lodowe ołtarze. Ferrata Croda di Cengles, technicznie średnia, jednak na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. staje się drogą trudniejszą. Zapraszamy do poznania przepięknej grupy górskiej Ortels-Cevedale w Alpach Retyckich.

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2.

W godzinach południowych przyjazd do Soldy (1900 m n.p.m.), malowniczej górskiej wioski, położonej na terenie Parku Narodowego Stelvio i zamykającej wysoką dolinę Valle di Solda. Nad doliną dominuje jeden z najwyższych szczytów Alp Wschodnich – Ortles (3905 m n.p.m.). W Soldzie znajduje się jedno z pięciu muzeów o tematyce górskiej, założone przez Reinholda Messnera i poświęcone lodowcom. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.

Dzień 3. TREKKING

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wjazd wyciągiem krzesełkowym do schroniska K2 (2330 m n.p.m.). Podejście szlakiem, biegnącym początkowo na granicy lasu, a następnie trawersującym morenę do schroniska Tabaretta (2556 m n.p.m.). Podejście do przełączki Forcella dell’Orso (2871 m n.p.m.), z której otwiera się widok na północną ścianę szczytu Ortles (3905 m n.p.m.). Podejście skalnym grzbietem do schroniska Payer (3029 m n.p.m.). Schronisko poświęcone jest pierwszemu zdobywcy szczytu Monte Adamello i jednemu z pierwszych eksploratorów grupy Ortles-Cevedale. Julius von Payer – kartograf z Bohemii, jako pierwszy wykreślił mapę topograficzną tego obszaru. Zejście szlakiem podejścia do schroniska Tabaretta i dalej leśnymi drogami do Soldy lub powrót do schroniska K2 i zjazd wyciągiem. Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 8 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 830 m, zejście 1130 m.

Dzień 4. FERRATA CRODA DI CENGLES (Croda di Cengles)

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wjazd wyciągiem krzesełkowym na Pulpito (2348 m n.p.m.). Wygodny szlak ponad lasem przecina rozległą dolinę Valle di Zai prowadząc łagodnie do schroniska Alfredo Serristori (2721 m n.p.m.). Dojście wzdłuż wysokiej hali Piani della Crodetta do małych jeziorek położonych na wysokości 2896 m n.p.m., skąd krótkie podejście piargiem do początku ferraty. Metamorficzne płyty uposażone w metalowe liny i drabinki prowadzą na szczyt Croda di Cengles (3375 m n.p.m.). Ze szczytu, dominującego nad dolinami Val Venosta i Valle di Solda, rozciąga się panorama 360° na lodowce Ortles-Cevedale i Alpy Ötztalskie. Zejście piargiem do początku ferraty, a następnie szlakiem podejścia do schroniska Serristori. Powrót doliną Valle di Zai i leśną drogą do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 9 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 1030 m, zejście 1500 m. Stopień trudności ferraty – średnia, odcinkami trudna.

Dzień 5. TREKKING

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wjazd kolejką linową do schroniska Città di Milano (2581 m n.p.m.). Panoramiczny szlak u podnóża olbrzymiego szczytu Gran Zebrù (3851 m n.p.m.) biegnie przez morenę oraz częściowo po płycie lodowca. Przepiękny widok na pionowe ściany lodowców Zebrù i Ortles, z których często dochodzi trzask łamiących się seraków i spadających skał. Dojście do schroniska Coston (2661 m n.p.m.). Powrót do hotelu wzdłuż urozmaiconego wodospadem potoku Solda. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 200 m, zejście 700 m.

Dzień 6. TREKKING PO LODOWCU

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wjazd kolejką linową do schroniska Città di Milano (2581 m n.p.m.). Podejście w rakach lodowcem Solda, a następnie skalnym grzbietem do szczytu Cima Solda (3376 m n.p.m.). Rozciąga się z niego widok na dolinę Val Martello oraz szczyty Cima Venezia i Gioveretto. Zejście grzbietem, graniczącym z lodowcem Lunga, do schroniska Gianni Casati (3269 m n.p.m.), które w latach 70. minionego stulecia służyło letnim sportom narciarskim. W schronisku możliwość zostawienia plecaków. Trawers lodowcem Cevedale do szczytu Tre Cannoni (3276 m n.p.m.), na którym zachowały się lufy armatnie z I wojny, sprowadzone ze Słowenii przez Austriaków. Jedna lufa o kalibrze 149 mm waży 3300 kg. Powrót do schroniska Casati i zakwaterowanie. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 950 m, zejście 250 m.

Dzień 7. TREKKING PO LODOWCU

Śniadanie. Podejście w rakach lodowcem Cevedale do szczytu Monte Cevedale (3769 m n.p.m.), z którego rozciąga się panorama 360° na Dolomity Brenta, grupy Adamello, Presanella i Bernina oraz Taury. Podczas krótkiego pobytu na tym najbardziej przypominającym ołtarz, alpejskim lodowcu, zadumajmy się przez chwilę nad jego, nie tak daleką przeszłością – to miejsce nie tylko fascynujące swoim pięknem, ale również emanujące ludzką tragedią. Powrót do schroniska Casati i zejście lodowcem Solda do schroniska Città di Milano (2581 m n.p.m.). Zjazd kolejką linową do Soldy. Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 9 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 550 m, zejście 1200 m.

Dzień 8. TREKKING

Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wjazd kolejką linową do schroniska Città di Milano (2581 m n.p.m.). Podejście na Passo del Madriccio (3123 m n.p.m.) oraz na szczyt Punta Beltovo di Dentro (3325 m n.p.m.). Powrót szlakiem podejścia do schroniska Città di Milano. Zjazd kolejką do Soldy. Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 750 m, zejście 750 m.

Dzień 9.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Bolzano, otoczonej górami stolicy prowincji Górna Adyga. Spacer po centrum miasta o charakterystycznej włosko-tyrolskiej atmosferze: Piazza Walter, Piazza Erbe, Via dei Portici. Czas wolny. Powrót do autokaru i wyjazd do kraju. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 10.

Przyjazd do kraju.

Cena zawiera:

  • 6 noclegów w hotelu Cornelia***  www.hotelcornelia.com  w 2–3-osobowych pokojach z łazienką (suszarka do włosów), telewizorem i telefonem;
  • 1 nocleg w schronisku Casati www.rifugiocasati.it w pokojach wieloosobowych;
  • wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (wybór menu, bufet sałatkowy i deser);
  • korzystanie z hotelowego centrum SPA (sauna, hydromasaż);
  • opiekę pilota;
  • przejazd komfortowym autokarem;
  • ubezpieczenie KL, CP i NNW w wyniku uprawiania amatorskich sportów ekstremalnych;
  • opłatę pobytową;
  • podatek VAT.

Cena nie zawiera:

  • obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 40 uczestnikach) – 90 EUR;
  • biletów na kolejki górskie niezbędne do realizacji programu – ok. 60 EUR;
  • dopłaty do pokoju 1-osobowego – 500 PLN. Nie dotyczy noclegu w schronisku.

Uwagi:

  • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, odporności na całodzienny marsz i ekspozycję oraz umiejętności poruszania się na ferratach.
  • Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak, latarkę (najlepiej czołówkę), uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę, raki.
  • Podczas nieobecności grupy w hotelu między 6 a 7 dniem, bagaże pozostają w pokojach hotelu.
  • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.