cappadocia-1279724_1920

Dzień: 1
Wyjazd wczesnym rankiem z Głuchołaz, przejazd przez Czechy, Słowację, Węgry do Serbii w okolice miasta Nisz, kolacja, nocleg.

Dzień: 2
Śniadanie. Wyjazd do Turcji. Po przekroczeniu granicy bułgarsko-tureckiej przejazd w kierunku Cieśniny Dardanele, przeprawa promowa. Przejazd na kolację i nocleg w okolicach Canakkale.

Dzień: 3
Śniadanie. Przejazd do Troi, zwiedzanie starożytnych pozostałości pałacu i państwa króla Priama, pamiątkowe zdjęcie z legendarnym „koniem trojańskim”. Przejazd do Pergamonu (jeden z siedmiu kościołów Apokalipsy św. Jana). Przejazd w okolice Efezu, kolacja, nocleg.

Dzień: 4
Śniadanie. Przejazd do Meryemany – Domu Matki Bożej, oficjalnie uznanego za dom, w którym Maria spędziła ostatnie chwile przed wniebowzięciem. Przejazd do Efezu, zwiedzanie ruin starożytnego miasta, w którym przez ponad 2 lata nauczał św. Paweł, w tym ruin kościoła Matki Bożej (jeden z siedmiu kościołów Apokalipsy św. Jana). Przejazd do Selcuku, nawiedzenie Bazyliki św. Jana, gdzie, zgodnie z tradycją, znajduje się grób apostoła oraz zwiedzanie pozostałości jednego z siedmiu cudów starożytnego świata – Artemizjonu. Wizyta w tradycyjnej dawnej wiosce greckiej – Sirince. Kolacja, nocleg w Didimie.

Dzień: 5
Śniadanie. Całodzienny, wypoczynkowy pobyt w Didimie. Kolacja, nocleg. Dla chętnych krótkie zwiedzanie, m.in. ruiny słynnej świątyni (VI w. p.n.e.) i wyroczni Apollina.

Dzień: 6
Śniadanie. Przejazd do Pamukkale, spacer po wapiennych kaskadach zwanych „Bawełnianym Zamkiem”. Następnie zwiedzanie starożytnego Hierapolis, miejsca męczeństwa i śmierci św. Filipa, m.in. antyczne sanatorium, amfiteatr. Możliwość kąpieli w słynnych termalnych basenach Kleopatry. Przejazd do tzw. czerwonego Pamukkale, podziwianie kolejnego cudu natury. Przejazd w okolice Antalyi lub Side, kolacja, nocleg.

Dzień: 7
Śniadanie. Przejazd przez góry Taurus; po drodze wizyta w pracowni tradycyjnych kapadockich dywanów. Przyjazd do Konya (powrót na szlak św. Pawła) – starego miasta rzymskiego i bizantyjskiego Ikonium, które odwiedził św. Paweł, zwiedzanie, m.in. Muzeum Mevlany – ważne religijne centrum życia islamu (dawny klasztor wirujących derwiszów, miejsce spoczynku założyciela zakonu), cmentarz muzułmański, meczet Sułtana Sellima II. Przejazd do Kapadocji, kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień: 8
Śniadanie. Przejazd do Tarsu (miejsce urodzenia św. Pawła), dom św. Pawła, studnia, Brama Kleopatry. Przejazd do Parku Narodowego Göreme – muzeum wykutych w skale 350 kościołów, m.in. Kościół św. Barbary, Kościół Jabłka, Kościół Tokali, Ciemny Kościół (jego freski zachowały niezwykle żywe barwy; na freskach znalazły się sceny z Nowego Testamentu: ostatnia wieczerza, ewangeliści, pocałunek Judasza). Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień: 9
Śniadanie. Zwiedzanie Kapadocji, krainy słynącej z baśniowego krajobrazu, m.in. podziemne miasto Derinkuyu, wąwóz Ihlara, Urgup, Wzgórze Uchisar, Doliny: Wyobraźni, Pashaba, Trzech Piękności, Gołębi oraz Miłości. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dla zainteresowanych po kolacji „Noc kapadocka” z pokazami tańców wirujących derwiszów i tańców z różnych regionów (program realizowany w formie fakultetu, płatny na miejscu).
Dzień: 10
Śniadanie. Wyjazd z Kapadocji. Po drodze krótki postój przy słonym jeziorze Tus Gulu. Przejazd przez Ankarę (panoramiczne zwiedzanie miasta). Przejazd do Istambułu przez most nad Cieśniną Bosfor, łączący Europę z Azją. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień: 11
Śniadanie. Zwiedzanie Starego Miasta Istambułu – Hagia Sofia, Błękitny Meczet, Pałac Topkapi, Hipodrom, dla chętnych (fakultatywnie) rejs statkiem po Bosforze; czas wolny, możliwość zakupów na Wielkim Bazarze. Kolacja, nocleg.

Dzień: 12
Śniadanie. Przejazd w kierunku granicy turecko-bułgarskiej; dalsza podróż w kierunku kraju z noclegiem tranzytowym i kolacją w Serbii (okolice miasta Nisz).

Dzień: 13
Śniadanie. Przejazd przez Węgry, Słowację, Czechy. Przyjazd do Głuchołaz w późnych godzinach nocnych.

UWAGA:
Każdego dnia planowana jest msza święta zależna od możliwości danego miejsca.


CENA OBEJMUJE NASTĘPUJĄCE ŚWIADCZENIA:
• 10 noclegów w hotelach **/*** w Turcji (pok. 2-, 3-os.)
• 2 noclegi tranzytowe w Serbii (pok. 2-, 3-os.)
• 12 śniadań i 12 obiadokolacji wg programu
• opiekę licencjonowanego pilota polskiego
• ubezpieczenie: NNW – 15.000 zł, KL – 20.000 EUR, BAGAŻ – 1.000 zł
• komfortowy autokar na całej trasie (miejsce wyjazdu i powrotu: Głuchołazy)


CENA NIE ZAWIERA:
• wizy tureckiej (15 EUR lub 20 USD)
• wstępów do zwiedzanych obiektów (ok. 200 lir/os.; 1 lira turecka ≈ 1,80 zł)
• ewentualnych imprez fakultatywnych (płatne na miejscu)
• licencjonowanych przewodników lokalnych


Wiza, przepisy wjazdowe
Jedynym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy z Turcją jest paszport. Od obywateli polskich wymagane są wizy pozwalające na wjazd i pobyt na terenie Turcji. Nie ma możliwości wjazdu za okazaniem dowodu osobistego. Wizę turystyczną, która uprawnia do pobytu przez okres 30 dni bez prawa wykonywania pracy, można uzyskać na przejściu granicznym. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe do Turcji wynosi 3 miesiące liczone od daty planowanego opuszczenia Turcji.


ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE PRAWO WPROWADZENIA ZMIAN W PROGRAMIE W PRZYPADKU ZAISTNIENIA SYTUACJI OD ORGANIZATORA NIEZALEŻNYCH. SZCZEGÓŁY USTALA PILOT!


Dodatkowe informacje dotyczące rezerwacji oraz płatności
Dorota Kuśmirek
d.kusmirek@opawy.com.pl