Wystarczy jedno spojrzenie na unikalną rzeźbę Dolomitów i wydaje się, że jesteśmy niemal na innej planecie. Rozmiary pionowych ścian przekraczają wielokrotnie nasze wyobrażenia i tak bardzo kuszą do wejścia między strzeliste skalne klify. Perłami światła są liczne jeziorka, które magicznymi odblaskami oświetlają zachwycającą panoramę, a podmuchy nieba romantycznie upiększają czuby białych turni. W każdej dolinie, kotlinie, na brzegu lasu i wśród kolorowych łąk tętni życie alpejskiej fauny i flory oraz ludzkiego folkloru, które uatrakcyjnia pobyt. Hojność wyboru szlaków w Dolomitach daje uczestnikowi nie tylko okazję do spacerów na wytyczonych ścieżkach, ale i zachęca do spróbowania sił na szlakach ubezpieczonych i licznych ferratach. Ideą programu jest nie tylko wejście po skale na szczyt, ale także dostęp do miejsc magicznych i sekretnych. Żelazne drogi zmieniają zupełnie perspektywę i punkt obserwacji gór. Zapraszamy na księżycową planetę Dolomitów w Alta Badia.

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2.

W godzinach południowych przyjazd na przełęcz Passo Campolongo (1875 m n.p.m.) położonej u podnóża wschodniej części majestatycznego masywu Sella, pomiędzy osadami górskimi Arabba i Corvara. Jej najbliższe otoczenie stanowią rozległe zielone łąki oraz górujące ponad nią potężne turnie Dolomitów, które są wymarzonym miejscem na pobyt w górach. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.

Dzień 3. FERRATA PIZ DA LECH (grupa Sella – del Boè)

Śniadanie. Przejazd autokarem do miasteczka Corvara (1568 m n.p.m.). Wyjazd kolejką górską Crep de Mont i dalej wyciągiem krzesełkowym do miejsca Vallon (2537 m n.p.m.). Stąd szlakiem przecinającym piarg w około 20 minut dochodzi się do ściany, gdzie zaczyna się ferrata (2560 m n.p.m.). Pionowa wspinaczka po dobrze urzeźbionej skale prowadzi odcinkami w kominach, uciosach oraz przez poprzeczne półki. W miarę zdobywania wysokości rośnie także stopień trudności pokonywanej drogi, której odcinkiem kulminacyjnym jest pokonanie ciągu dwóch pionowych drabin. Przejściu po drabinach towarzyszy spora ekspozycja, a łącznikiem między nimi są umocowane w skale metalowe klamry. Po przejściu drabin pozostała część ferraty jest łatwa, a 15 minut przed szczytem zwykły szlak prowadzi na Piz da Lech de Boè (2910 m n.p.m.). Widać stąd szczyty: Cima Pisciadù, Piz Boè oraz Marmoladę. Zejście do Vallon (2537 m n.p.m.) normalnym szlakiem, który odcinkami ubezpieczony jest w metalowe klamry i poręczówki. Zjazd wyciągiem krzesełkowym i kolejką górską do Corvary. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Przewyższenie szlaku 400 m, w tym ferraty 250 m. Stopień trudności ferraty – średnia.

Dzień 4. FERRATA SASSI DI SANTA CROCE (Grupa Conturines – Monte Cavallo)

Śniadanie. Przejazd autokarem do osady Badia (1315 m n.p.m.). Wyjazd wyciągiem krzesełkowym do schroniska La Crusc Santa Croce in Badia (2045 m n.p.m.), położonego u podstawy olbrzymiej ściany szczytu Sass dla Crusc. Podejście leśną ścieżką do rozległego piargu, na którym obchodząc trawersem podstawę szczytu dochodzi się do ubezpieczonego metalowymi linami szlaku. Następnie eksponowane przejścia na wąskich tarasach oraz wspinaczka skalna w pionowych kominach prowadzi do przełączki Forcella di Santa Croce (2609 m n.p.m.). Stąd po długim grzbiecie skalnym i skalnymi progami podejście na szczyt, który dominuje ponad obszarem olbrzymiego płaskowyżu Alpe di Fanes. Włoska nazwa szczytu Monte Cavallo (2907 m n.p.m.), określana jest także w języku ladyńskim: Piz d’Ciaval lub Sass dla Crusc. Rozległy widok na Dolomity, austriacką część Alp oraz okoliczne szczyty grupy Fanes i Conturines. Zejście szlakiem podejścia do kolejki krzesełkowej. Zjazd wyciągiem krzesełkowym do Badia. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 8 godz. Przewyższenie szlaku 860 m, w tym ferraty 100 m. Stopień trudności ferraty – łatwa.

Dzień 5. FERRATA PICCOLO CIR V (grupa Sella – Cir)

Śniadanie. Przejazd autokarem na Passo Gardena (2121 m n.p.m.). Podejście (ok. 45 min.) wygodną ścieżką po wysokiej hali i dalej po kamiennym podłożu do miejsca, gdzie zaczyna się ferrata. Początkowo ubezpieczony szlak wiedzie po rumowisku skalnym, aż do pionowej drabinki. Stąd stopień trudności ferraty wyraźnie wzrasta, a w miarę zwiększającej się wysokości wyostrza się także ekspozycja pionowej wspinaczki. Niedługa i ciekawa droga do szczytu zachowuje wiele elementów: przejść w pionie, odcinków diagonalnych, uciosów, małych tarasów. Bardzo dobrze urzeźbiona skała daje duży komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ferrata kończy się na małym powierzchniowo szczycie Piccolo Cir (2520 m n.p.m.), który położony jest w punkcie centralnym między grupami Dolomitów: Odle, Sella i Sassolungo. Pierwsze metry zejścia prowadzą drogą wejścia i dalej szlakiem ubezpieczonym do skalnego kotła oraz przełączki między szczytami: Cir V i IV (Grande Cir). Następnie zejście ścieżką do Passo Gardena. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg. Dodatkowo dla chętnych możliwe jest wejście szlakiem ubezpieczonym na sąsiedni szczyt Grande Piz da Cir (2592 m n.p.m.).

Czas przejścia szlaku (nie wliczając dodatkowej opcji) ok. 3 godz. Przewyższenie szlaku 400 m, w tym ferraty 100 m. Stopień trudności ferraty – średnia.

Dzień 6. SZLAK UBEZPIECZONY SASS DE PUTIA (Grupa Sass de Putia)

Śniadanie. Przejazd autokarem na przełęcz Passo delle Erbe – Würzjoch (2006 m n.p.m.). Początkowo wygodny szlak wiedzie przez rozległe łąki i trawersem prowadzi do podstawy szczytu Sass de Putia. Szlak zawęża się i zaczyna się podejście wzdłuż szerokiego wąwozu oraz serią zakosów do przełączki Forcella Putia (2.357 m n.p.m.). Dalej serpentyną podchodzi się do siodła między szczytami Piccolo i Grande Sass de Putia, skąd zaczyna się pionowa wspinaczka szlakiem ubezpieczonym na skalny grzbiet. Następnie wygodny szlak po szerokim grzbiecie prowadzi ostatecznie na szczyt Sass de Putia (2875 m n.p.m.). Widok stąd sięga Alp grupy Ries i Zillertal. Zejście szlakiem podejścia do Passo delle Erbe – Würzjoch. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 8 godz. Przewyższenie szlaku 950 m, w tym ferraty ok. 150 m. Stopień trudności ferraty – łatwa.

Dzień 7. FERRATA BRIGATA TRIDENTINA (grupa Sella – Torre Exner)

Śniadanie. Przejazd autokarem w kierunku Passo Gardena do parkingu (1956 m n.p.m.), na którym zaczyna się szlak prowadzący (ok. 15 min.) do początku ferraty. Pierwsze 200 m wiedzie jednolitą, dość stromą ścianą o licznych naturalnych chwytach. Druga część ferraty prowadzi wschodnią ścianą turni Exner, bardziej stromą i wyposażoną w drabiny. Tuż pod szczytem Torre Exner (2495 m n.p.m.) przejście przez wiszący most o długości 5 m. Ferrata kończy się na naturalnym tarasie Masores. Podejście (ok. 10 min.) do położonego nad jeziorem schroniska Franco Cavazza al Pisciadù (2587 m n.p.m.). Panorama z tego miejsca jest jedną z najpiękniejszych w Dolomitach. Zejście oporęczowanym na początku żlebem, do doliny Val Setus, a następnie szlakiem przecinającym piarżysko do punktu wyjścia. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Przewyższenie szlaku 600 m, w tym ferraty 400 m. Stopień trudności ferraty – średnio trudna.

Dzień 8. TREKKING I SZLAK UBEZPIECZONY NA SASSONGHER (Grupa Stevia – Pizzes da Cir)

Śniadanie. Przejazd autokarem do stacji kolejki górskiej w Colfosco (1645 m n.p.m.). Wyjazd kolejką na zielone wzgórze Col Pradat (2038 m n.pm.). Panoramiczny szlak o łagodnym nachyleniu prowadzi po zielonej hali i dalej trawersem wśród kosodrzewiny u podstawy południowo-zachodniej ściany szczytu Sassongher. Następnie podejście serią zakosów prowadzi na przełączkę Forcella Sassongher (2435 m n.p.m.). Z przełączki dominującej nad doliną Val Juel podejście do pionowej ściany, gdzie zaczyna się krótka ferrata. Wspinaczka prowadzi na skalny grzbiet, na którym szlakiem dochodzi się do szczytu Sassongher (2665 m n.p.m.). Centralne położenie szczytu nad Val Badia gwarantuje rozległy widok na całą dolinę i otaczające ją szczyty: Sella, Sassolungo, Marmolada, Puez, Odle, Croda di S. Croce, La Varella i Conturines. Zejście szlakiem podejścia do Col Pradat. Zjazd kolejką górską do Colfosco. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja Nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Przewyższenie szlaku 650 m, w tym ferraty ok. 50 m. Stopień trudności ferraty – łatwa.

Dzień 9.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Bolzano, otoczonej górami stolicy prowincji Górna Adyga. Spacer po centrum miasta o charakterystycznej włosko-tyrolskiej atmosferze: Piazza Walter, Piazza Erbe, Via dei Portici. Czas wolny. Powrót do autokaru i wyjazd do kraju. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 10.

Przyjazd do kraju.

Cena zawiera:

  • 7 noclegów w hotelu Monte Cherz*** www.montecherz.com w 2–3-osobowych pokojach z łazienką i telewizorem;
  • wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (wybór menu, bufet sałatkowy i deser);
  • korzystanie z hotelowego centrum SPA (sauna, wanna z hydromasażem);
  • opiekę pilota;
  • przejazd komfortowym autokarem;
  • ubezpieczenie KL, CP i NNW w wyniku uprawiania amatorskich sportów ekstremalnych;
  • opłatę pobytową;
  • podatek VAT.

Cena nie zawiera:

  • obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 40 uczestnikach) – 90 EUR;
  • biletów na kolejki górskie niezbędne do realizacji programu – ok. 35 EUR;
  • dopłaty do pokoju 1-osobowego – 550 PLN.

Uwagi:

  • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego oraz odporności na całodzienny marsz.
  • Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak, uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę.
  • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.