Pionowe ściany i kominy, przewieszone skalne okapy oraz metalowe liny, pręty i drabiny. Niby jak zawsze… Jednakże? Tym razem otuleni innym klimatem, gdzie środowisko alpejskie łagodnieje i przekształca się w środowisko śródziemnomorskie. Dominującym elementem krajobrazu jest wrzynający się między skalne ściany olbrzymi jęzor jeziora Garda. Krystaliczne lustro wody, w którym z upodobaniem przeglądają się górskie szczyty i głęboki błękit nieba obdarowują nas niezapomnianym wrażeniem, że i my jesteśmy jakby zawieszeni w błękicie. Podczas tej podróży nie tylko ferraty będą celem naszej przygody. Zachęcamy także do przejścia jednego z piękniejszych szlaków w Europie z widokiem na olbrzymi obszar jeziora oraz odwiedzin w przeuroczym Malcesine. Warte uwagi są okazałe domostwa położone w najbardziej urokliwych, często ustronnych zakątkach. Ruiny zamków i stare pałace w dostojnym otoczeniu wiekowej roślinności, okolone perfekcyjnie utrzymanymi ogrodami, są świadectwem minionego życia.
PROGRAM WYCIECZKI
Dzień 1.
Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.
Dzień 2.
W godzinach południowych przyjazd do Pietramurata (250 m n.p.m.) położonej nad rzeką Sarca, zaledwie 20 km od Jeziora Garda. Zakwaterowanie w hotelu. Spotkanie z przewodnikiem, prezentacja programu. Kolacja, nocleg.
Dzień 3. FERRATA COLODRI (Monte Colodri)
Śniadanie. Przejazd autokarem do Prabi di Arco (90 m n.p.m.). Przejście szlakiem (ok. 30 min.) do miejsca, w którym zaczyna się ferrata. Całość szlaku, to łatwa wspinaczka w dobrze urzeźbionej skale. W drugiej części ferraty krótkie, nieco bardziej eksponowane odcinki uposażone są dodatkowo w metalowe klamry i drabinki. Ferrata kończy się w panoramicznym miejscu, z którego rozciąga się widok na dolinę Valle del Sarca oraz część północną jeziora Garda i miasto Riva del Garda. Krótkie podejście do krzyża, który oznacza szczyt Monte Colodri (400 m n.p.m.). Zejście leśnym szlakiem do Laghel. Czas wolny w Arco. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 3 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 300 m, zejście 300 m. Stopień trudności ferraty – łatwa.
Dzień 4. FERRATA FAUSTO SUSATTI (Prealpi di Ledro – Cima Capi)
Śniadanie. Przejazd autokarem przez Rivę del Garda do wsi Biacesa (420 m n.p.m.) położonej w dolinie Valle di Ledro. Przejście (ok. 1,5 godz.) początkowo leśnym, a następnie panoramicznym szlakiem Sentiero dei Bech, z którego rozciąga się widok na jezioro Garda. Patrząc na pionową skałę odnosi się wrażenie, że nie będzie łatwo. Jednakże droga wspinaczki nie przysparza większych trudności. Wiele wygodnych występów skalnych prowadzi przez pozostałości sztolni z I wojny. W połowie ferraty znajduje się panoramiczne miejsce, z którego rozciąga się widok na masyw Monte Baldo, grupę Adamello oraz leżący u stóp błękit jeziora Garda. Pod koniec szlaku jest jedyny odcinek trudniejszy, techniczny. Obchodząc dużą skałę mamy wrażenie jakbyśmy byli zawieszeni w błękicie. Ferrata kończy się na szczycie Cima Capi (909 m n.p.m.). Zejście (ok. 30 min.) łatwym i ubezpieczonym w metalowe liny szlakiem Mario Foletti. Zejście przez bivacco Francesco Arcioni (858 m n.p.m.) i kościółek San Giovanni do Biacesy. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 500 m, zejście 500 m. Stopień trudności ferraty – łatwa, odcinkami średnia.
Dzień 5. FERRATA VIA DELL’AMICIZIA (Cima S.A.T)
Śniadanie. Przejazd autokarem do Rivy del Garda. Przejście wygodną drogą (ok. 1,5 godz.) obok ruin XVI-wiecznej fortecy Bastione (212 m n.p.m.) do Capanny Santa Barbara (560 m n.p.m.), gdzie nieopodal zaczyna się ferrata. Metalowe liny prowadzą skalnymi niszami na zielony taras, z którego normalny szlak prowadzi do pionowej ok. 40-metrowej drabiny. Dalej szlakiem do skalnego odcinka, uposażonego w liny i drabiny oraz leśnego przejścia, które prowadzi do ostatecznej skalnej wspinaczki na szczyt Cima SAT (1276 m n.p.m.). Ze szczytu imponujący widok na miasto Riva del Garda i jezioro Garda. Zejście krótkim odcinkiem ubezpieczonego szlaku do Capanny Santa Barbara i powrót do Rivy del Garda drogą podejścia. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 1200 m, zejście 1200 m. Stopień trudności ferraty, odcinkami średnia.
Dzień 6. TREKKING VENTAR (Monte Baldo)
Śniadanie. Przejazd autokarem do miasteczka Malcesine, które jest perłą jeziora Garda. Przejazd kolejką górską na Monte Baldo (1752 m n.p.m.). Góra Baldo jest niezwykłą siłownią na świeżym powietrzu, z widokami na Jezioro Garda, Nizinę Padańską oraz Prealpy Weneckie i Lugańskie, gdzie entuzjaści sportów, od nowicjuszy po najbardziej doświadczonych, mogą praktykować swoje ulubione zajęcia sportowe. Przejście panoramicznym grzbietem Colma di Malcesine do szlaku Ventar. Stąd rozciąga się widok na Dolomity Brenta, pierścień szczytów otaczających Jezioro Garda oraz oblicze mieniącej się wody jeziora. Szlak Ventar uważany jest, za jeden z najpiękniejszych w Europie. Wiedzie u podnóża strzelistych szczytów wapiennych Punta di Vio, gdzie odcinkami szlak uposażony jest w metalowe poręczówki. Zejście szlakiem Ventar do hali La Prada na wysokość (ok. 1500 m n.p.m.). Następnie podejście szlakiem górnej hali, z której rozciąga się widok na południową część Gardy do Monte Baldo. Zjazd kolejką górską do Malcesine położonego nad wschodnim brzegiem Jeziora Garda. Spacer wąskimi i opadającymi w stronę jeziora uliczkami starówki. Czas wolny. Powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 300 m, zejście 300 m.
Dzień 7. FERRATA CHE GUEVARA (Monte Casale)
Śniadanie. Przejście przez centrum Pietramuraty (ok. 40 min.) do początku ferraty (550 m n.p.m.). Dalej krótki odcinek zwykłego szlaku prowadzi do pionowej ściany, na której szybko nabiera się wysokości. Powyżej 800 m n.p.m. skała staje się jeszcze bardziej pionowa i mniej urzeźbiona, lecz droga uposażona jest w dodatkowe metalowe klamry. Ostatni odcinek ferraty jest łatwy i kończy się na wysokości 1200 m n.p.m. Następnie, na przemian szlakiem leśnym oraz ubezpieczonymi w liny skalnymi odcinkami, podejście na rozległy płaskowyż – szczyt Monte Casale (1630 m n.p.m.). Stąd rozciąga się widok na Dolomity Brenta oraz Lago di Toblino. Zejście szlakiem turystycznym do miejsca powyżej Pietramuraty. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 8-9 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 1300 m, zejście 800 m. Stopień trudności ferraty – średnia, odcinkami trudna.
Dzień 8. FERRATA SALLAGONI (Castel Drena)
Śniadanie. Przejazd autokarem powyżej osady Dro w okolice polodowcowych rumowisk skalnych Marocche, które sprawiają wrażenie księżycowego krajobrazu. W 5 minut schodzi się do miejsca zaczynającej się ferraty. Szlak ferraty prowadzi przez skalisty i ciemny wąwóz. Drogę wyznaczają metalowe klamry umocowane w wilgotnej pionowej skale, gdzie ponad dnem koryta rwącej wody przejście kluczy w labiryncie trawersów. W szerszej części wąwozu zacienionej dziką zielenią szlak prowadzi do mostu tybetańskich zawieszonego ponad wodospadem. Dalej podejście kanionem do pionowej części wspinaczki oraz trawers przez następny, krótszy most tybetański. Ferrata kończy się u podnóża średniowiecznego zamku Castel Drena. Odpoczynek w pobliskim barze. Możliwość wejścia na szczyt zamku. Zejście do punktu wyjścia szlakiem wśród gaju drzew oliwnych. Następnie przejazd do Arco. Czas wolny. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 2 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 180 m, zejście 200 m. Stopień trudności ferraty – średnia, odcinkami trudna.
Dzień 9.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Bolzano, otoczonej górami stolicy prowincji Górna Adyga. Spacer po centrum miasta o charakterystycznej włosko-tyrolskiej atmosferze: Piazza Walter, Piazza Erbe, Via dei Portici. Czas wolny. Powrót do autokaru i wyjazd do kraju. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.
Dzień 10.
Przyjazd do kraju.
Cena zawiera:
- 6 noclegów w hotelu Ciclamino*** www.hotelciclamino.com w 2–3-osobowych pokojach z łazienką, telewizorem, telefonem oraz dostępem Wi-Fi;
- wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (wybór menu, bufet sałatkowy i deser);
- korzystanie z hotelowego basenu odkrytego;
- opiekę pilota;
- przejazd komfortowym autokarem;
- ubezpieczenie KL, CP i NNW w wyniku uprawiania amatorskich sportów ekstremalnych;
- opłatę pobytową;
- podatek VAT.
Cena nie zawiera:
- obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 30 uczestnikach) – 90 EUR;
- dopłaty do pokoju 1-osobowego – 600 PLN.
Uwagi:
- Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, odporności na całodzienny marsz i ekspozycję oraz umiejętności poruszania się na ferratach.
- Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak, uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę.
- W hotelowym basenie wymagany jest czepek.
- W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.