Krainę jezior, którą otaczają Alpy Orobie, Alpy Bergamskie oraz Prealpy Lugańskie łączy magiczna nazwa – Brianza. W obszarze tym dominuje jezioro Lago di Como, które jest trzecim co do wielkości we Włoszech po jeziorach Lago di Garda i Lago di Maggiore. Zarazem jest to najgłębsze jezioro Alp, którego dno położone jest poniżej poziomu morza tworząc tym samym kryptodepresją. W sumie do Brianza zalicza się osiem jezior położonych w bliskim sąsiedztwie nie wliczając jeziora Lago di Lugano, którego akwen dzieli się na Włochy i Szwajcarię. Połączenie gór, jezior i panoramicznych szlaków ferratowych, to wręcz wymarzone miejsce na wiosenny aktywy urlop. Widok na błękitne lustra jezior, odległe szczyty wysokich Alp Monte Rosa oraz obcowanie w środowisku wapiennych iglic, stają się kompletną mekką romantyzmu i kontemplacji. Jednakże uczta rozmaitości obrazów nie kończy się za dnia. Hotel położony nad samym brzegiem jeziora Lago di Garlate z widokiem na szczyty gór utrwali wieczorny urok natury. Zapraszamy na wspaniałą przygodę ferratową w krainie gór i jezior.
PROGRAM WYCIECZKI
Dzień 1.
Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.
Dzień 2.
W godzinach popołudniowych przyjazd do Pescate (ok. 215 m n.p.m.), położonego w regionie Lombardii nad brzegiem jeziora Lago di Garlate u podnóża góry Barro. Jezioro jest jednym z wielu w rejonie, które tworzą krainę o nazwie Brianza. Krainę jezior otaczają grupy górskie: Gruppo delle Grigne, Resegone oraz Prealipi Orobiche. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.
Dzień 3. FERRATA AL. PIZZO ERNA GAMMA 1 (Piani d’Erna)
Śniadanie. Przejazd autokarem przez miasto Lecco do parkingu kolejki linowej Piani d’Erna (603 m n.p.m.). Krótkie zejście do drogi prowadzącej na szlak, który lasem prowadzi w górę (ok. 40 min.) do pionowej ściany, gdzie zaczyna się ferrata (ok. 650 m n.p.m.). Ferrata charakteryzuje się dużą ilością metalowych drabin prowadzących w pionie oraz wieloma klamrami w trudniejszych odcinkach wspinaczki. Całości drogi towarzyszą mniej lub bardziej luźno rozpięte łańcuchy. Kluczowym odcinkiem ferraty jest przejście po pojedynczej linie o długości 5 metrów nad przepaścią między dwoma. Podczas przejścia nie brakuje łatwych tarasów, trawersów między pionowymi podejściami i metalowych kładek. Ferrata kończy się na szczycie Pizzo d’Erna zwieńczonym krzyżem na wysokości 1350 m n.p.m. Ze szczytu widać jeziora Lago di Como, Lago di Garlate oraz pasma gór Resegone, San Martino i Corna di Madale. Krótkie przejście do Piani d’Erna, gdzie znajduje się bar Milani. Zjazd kolejką linową na parking. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 750 m ( w tym ferratą 600 m), zejście 70 m. Stopień trudności ferraty – średnio łatwa.
Dzień 4. SENTIERO ATTREZZATO DELLA DIRETTISSIMA (Grigna Meridionale)
Śniadanie. Przejazd autokarem przez Ballabio do miejsca Piani Resinelli (1280 m n.p.m.). Podejście szlakiem do schroniska Porta (1426 m n.p.m.) i dalej leśnym szlakiem do miejsca (ok. 1700 m n.p.m.), gdzie zaczyna się ubezpieczony szlak prowadzący na szczyt Grigna Meridionale (2184 m n.p.m.). Urozmaicony szlak w trawersy, drabinki, łańcuchy i metalowe liny prowadzi w pięknej scenerii iglastych skał. Przejścia w kominie Caminetto Pagani, w skalnym kotle Canalone Angelina oraz grzbietem Cresta Segantini podkreślają alpinistyczny charakter ciekawej drogi na szczyt. Rozległy widok sięga szczytów grupy Monte Rosa, tych bliskich: Grigna Settentrionale (2409 m n.p.m.) i najbliższych różnych form skalnych: Torre Maria, Lancia, Fungo i inne. Szczyt zwieńczony jest metalowym krzyżem i kosmicznym blaszanym biwakiem Bruno Ferrario. Zejście szlakiem Cresta Cermenati do schroniska Porta i dalej na parking do Piani Resinelli. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 8 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 1000 m, zejście 950 m.
Dzień 5. FERRATA 30° OSA (Corno Rat)
Śniadanie. Przejazd autokarem do miejsca Belvedere di Valmadrera (290 m n.p.m.). Podejście drogą kamienną i leśnym szlakiem do podstawy pionowych skał Corni di Canzo dominujących nad doliną Valmadrera, gdzie zaczyna się ferrata (ok. 740 m n.p.m.). Pierwsza i trudna część ferraty prowadzi na Sasso Osa. Na pionowej skale nie ma pomocnych klamer, lecz wapienna skała ma dobre tarcie, a ciąg poręczówki ubezpieczony jest w metalową linę i luźno wiszący łańcuch. Dalej zwykła leśna ścieżka prowadzi do następnej części ferraty (790 m n.p.m.), która dobezpieczona w metalowe płytki i klamry ułatwia drogę w trawersach i odcinkach pionowych. Wyżej ponad lasem przejścia na krawędzi skały i odkrytej pionowej skale odsłaniają panoramę na okolicę oraz wzmacniają efekt ekspozycji. Ferrata kończy się na zielonym tarasie, który jest szczytem Corno Rat (905 m n.p.m.). Ponownie leśny szlak prowadzi do ostatecznej wspinaczki skalnej na Szczyt Corno Orientale (1239 m n.p.m.), tym razem o wiele łatwiejszej. W parę minut dojście do pobliskiego schroniska Sev i następnie wygodnym szlakiem zejście do Belvedere di Valmadrera. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 960 m ( w tym ferratą 530 m), zejście 960 m. Stopień trudności ferraty – trudna i średnio łatwa.
Dzień 6. FERRATA DE FRANCO SILVANO (Monte Resegone)
Śniadanie. Przejazd autokarem przez miasto Lecco do parkingu kolejki linowej Piani d’Erna (603 m n.p.m.). Wyjazd kolejką linową do Piani d’Erna (1329 m n.p.m.). Krótkie zejście do szlaku, który lasem prowadzi z niewielką różnicą poziomu naprzemiennie trochę w górę i w dół. Dalej przez Pian Serrada podejście szlakiem wśród kamieni do miejsca „Om de Sass” (1750 m n.p.m.), skąd krótkie zejście prowadzi do ferraty. Dobrze urzeźbiona pionowa skała ubezpieczona w ciąg łańcuchów prowadzi na szczyt Punta Cermenati (1875 m n.p.m.), który jest wierzchołkiem Monte Resegone. Ferrata na całej długości zaopatrzona jest tylko w jedną pomocną klamrę metalową, co zwiększa poziom trudności wspinaczki. Pionowe ciągi przedzielone są także pulpitami widokowymi oraz krótkimi odcinkami szlaku łączącego ferratę. Oczywistym jest widok na całą krainę Brianza, jezior i szczytów. Zejście szlakiem do schroniska Azzoni (1860 m n.p.m.) i dalej powrót szlakiem podejścia do Pian d’Erna (1329 m n.p.m.). Zjazd kolejką linową na parking. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 600 m ( w tym ferratą 180 m), zejście 600 m. Stopień trudności ferraty – średnio trudna.
Dzień 7. FERRATA ZUCCO PESCIOLA (Vetta Zucco Pesciola – Alpy Orobie)
Śniadanie. Przejazd autokarem do stacji kolejki linowej w Barzio. Wyjazd kolejką do Piani di Bobbio (1640 m n.p.m.). Podejście szlakiem do schroniska Lecco (1779 m n.p.m.). Stąd podejście szlakiem Sentiero degli Stradini do skalnego filaru, gdzie zaczyna się ferrata (1806 m n.p.m.). Pionowa wspinaczka wymaga dużej koncentracji i właściwego oparcia obuwia na dobrze urzeźbionej skale. Ferrata ubezpieczona jest w luźne łańcuchy, a użycie tylko i wyłącznie ramion może nie wystarczyć i siły w długich pionowych ciągach braknie. Na ferracie nie brakuje małych tarasów na krótki odpoczynek ramion oraz krótkiej metalowej drabinki. Zwieńczeniem trudnej wspinaczki jest szczyt Vetta Zucco Pesciola (2161m n.p.m.), który dominuje nad doliną Valsassina z piękną panoramą na amfiteatr skalny Zuccone Campelli, Zucco Barbesino oraz na grupę Grigna. Zejście kotłem Canalone Madonna po stronie północnej szczytu i dalej szlakiem do schroniska Lecco oraz stacji kolejki linowej. Zjazd kolejką do Piani di Bobbio. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 550 m ( w tym ferratą 300 m), zejście 550 m. Stopień trudności ferraty – (wariant łatwiejszy, który jest możliwy do realizacji w grupie) – trudna.
Dzień 8. FERRATA D. OSSOLA (Monte San Salvatore) Szwajcaria Canton Ticino
Śniadanie. Przejazd autokarem do Lugano-Paradiso. Wyjazd kolejką szynową do pośredniej stacji Cremagliera (480 m n.p.m.). Stąd podejście leśnym szlakiem do podstawy wapiennej skały, gdzie zaczyna się ferrata (ok. 40 min.). Całość drogi ferratowej jest ubezpieczona w dobrze naciągniętą linę metalową, która pomaga w pionowej eksploracji. Ferrata niejednokrotnie wymusza użycia sporej siły ramion, jednakże nie brakuje w kluczowych pasażach metalowych klamer ułatwiających pokonanie atletycznych ciągów. Podczas wspinaczki występują przejścia w diagonalnych trawersach z dużą ekspozycją wymagającą opanowania strachu. Ferrata kończy się na trawiastym tarasie, gdzie znajduje się książka wpisów. Dalej wygodnym szlakiem w parę minut dochodzi się do szczytu San Salvatore (914 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się kościółek San Salvatore oraz taras panoramiczny z pięknym widokiem na jezioro Lago di Lugano oraz całą okolicę. Zejście szlakiem do stacji pośredniej kolejki oraz zjazd do Paradiso. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 450 m ( w tym ferratą 150 m), zejście 530 m. Stopień trudności ferraty – trudna i atletyczna.
Dzień 9.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do miasteczka Lecco położonego nad jeziorem Lago di Como, gdzie góry wyrastają z jeziora. Czas wolny w centrum uroczej starówki. Powrót do autokaru i wyjazd do kraju. Przejazd przez Szwajcarię oraz nocny przez Austrię i Czechy.
Dzień 10.
Przyjazd do kraju.
Cena zawiera:
- 7 noclegów w hotelu Le Torrette*** www.hotelletorrette.com w 2–3-osobowych pokojach z łazienką i telewizorem;
- wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (wybór menu i deser);
- opiekę pilota;
- przejazd komfortowym autokarem;
- ubezpieczenie KL, NNW i CP w wyniku uprawiania amatorskich sportów ekstremalnych;
- opłatę pobytową;
- podatek VAT.
Cena nie zawiera:
- obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 40 uczestnikach) – 90 EUR;
- biletów na kolejki górskie niezbędne do realizacji programu – ok. 30 EUR;
- dopłaty do pokoju 1-osobowego – 500 PLN.
Uwagi:
- Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego oraz odporności na całodzienny marsz.
- Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak, uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę.
- W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.